Holandsko zavádí zákaz ručního odchovu papoušků, platit začne už 1. července

Mláďata alexandrůUVNITŘ SEZNAM – Zákon, který zakazuje chovatelům papoušků odebírat mláďata rodičům a dokrmovat je ručně, začne od 1. července platit v Holandsku. Nová norma vyšla 19. června v holandské Sbírce zákonů, upozornil server CityParrots.org, který odkázal na plné znění zákona i jeho zdůvodnění. V obsáhlém textu, který se obecně zabývá podmínkami, za jakých lze v Holandsku provozovat užitkový či zájmový chov zvířat, je objemná tabulka se všemi druhy papoušků chovaných v lidské péči a údajem o stáří, v jakém lze u jednotlivých druhů odebrat mláďata od rodičů. Například u alexandra malého nebude možné mládě oddělit od samice dříve než ve stáří 68 dní.

Žaky bude možné odebrat ve třech měsících

Zákaz ručního odchovu papoušků postihne především prodejce větších druhů. Například u ary ararauny zákon nedovoluje mláďata odebrat rodičům do čtyř měsíců věku, konkrétně do 139 dní. Stejný limit stanovuje i u arů zelenokřídlých. U žaků je doba odstavu určena na 103 dny od vylíhnutí. Zákaz se týká úplného odebrání mláďat od rodičů, připouští však jejich dokrmování v budce i mimo ni, pokud bude poté vráceno k rodičům. Tímto způsobem bude možné mláďata papoušků určená na prodej jako domácí mazlíčci uvyknout na lidi a ochočit.

K TÉMATU: České úřady ani EU zákaz ručního odchovu papoušků jako v Holandsku nepřipravují

Předkladatelé návrhu zákona vycházeli z mnoha vědeckých publikací, v nichž jsou popisovány psychické deprivace mláďat odchovaných uměle, bez přirozené rodičovské péče. Takoví ptáci mají podle zmíněných studií v pozdějším životě behaviorální problémy, často se škubou a mrzačí, jsou nadměrně hluční a za přirozeného sexuálního partnera považují člověka, nikoli papouška svého druhu. Obdobné omezení odběru mláďat od matek přijalo Holandsko už dříve u chovu savců. V obou případech se na přijetí normy významně podílely neziskové organizace zaměřené na welfare (pohodu zvířat chovaných v zajetí).

Zákon myslí i na kakapy a ary tyrkysové

Holandsko je vůbec první zemí na světě, které zákaz ručního odchovu papoušků zavedlo. „Jde o katastrofální rozhodnutí. Zřejmě za ním stojí stejně neinformovaní lidé, kteří požadují, aby mláďata byla prodávána pouze po odstavu,“ napsal již v březnu, kdy se na internetu objevily první informace o připravovaném omezení chovu papoušků v Holandsku, americký propagátor volného letu papoušků Chris Biro. Právě u volného letu je totiž důležité začínat s výcvikem ještě před odstavem mláděte a po nějakou dobu jej ručně dokrmovat, aby se fixovalo na svého majitele.

ČTĚTE TAKÉ: Katastrofa, říká o holandském zákazu ručního odchovu papoušků americký průkopník volného letu Chris Biro

Holandský zákon je poněkud kuriózní v tom, že zákon určuje přesný den odstavu i u těch druhů papoušků, kteří se v lidské péči prakticky nevyskytují. Například u novozélandského kakapa sovího, jichž žije posledních 127 exemplářů a všechny se vyskytují v přísně chráněných ostrovních rezervacích u Nového Zélandu, určuje dobu odstavu na 171 dní. A výjimkou není ani doporučená doba odstavu u ary tyrkysového, který je už přes šedesát let považován za vyhynulého. Podle holandských zákonodárců by ale jeho mláďata měla setrvávat u rodičů do věku 146 dní.

Seznam druhů papoušků a uzákoněný věk odstavu ve dnech

Holandsko určilo dobu odstavu mláďat papouškůHolandsko určilo dobu odstavu mláďat papouškůHolandsko určilo dobu odstavu mláďat papouškůHolandsko určilo dobu odstavu mláďat papouškůHolandsko určilo dobu odstavu mláďat papouškůHolandsko určilo dobu odstavu mláďat papoušků

Úvodní foto: Fresher.ru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..