Nejmladší známý druh amazoňana, jehož existence byla uznána oficiálně až v roce 1989, ale donedávna jej mnoho taxonomů považovalo za poddruh amazoňana pomoučeného. Celkově je zbarven tmavě zeleně, oproti amazoňanu pomoučenému mu chybí červená barva na ohbí křídel, u roztažených letek v letu je ale červené pole patrné. Hlavním rozeznávacím znakem je holá kůže u spodní čelisti zobáku, která tvoří jakýsi půlměsíc a zasahuje až k ozobí. Zobák je matně žlutý, oko tmavé. Dorůstá délky 36 cm a hmotnosti do 560 g.
Amazoňan Kawallův byl pojmenován pode brazilského chovatele Nelsona Kawalla, kterému papouška tohoto druhu ukázal známý jihoamerický pilot José Xavier da Silveira, specializovaný na lety v buši. Kawall na existenci nového druhu upozornil vědce. Ve volné přírodě se vyskytuje výhradně v Brazílii v Amazonské pánvi a v regionu Pará. Počet divoce žijících ptáků není znám, nicméně je považován za vzácného a v roce 2012 byl zapsán do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN jako potenciálně ohrožený.
Chov v zajetí
Do konce minulého století prakticky nebyl uznáván za samostatný druh, takže ptáci chovaní v zajetí mohli být zaměňováni za mnohem častějšího amazoňana pomoučeného. Teprve v posledních letech se tomuto druhu věnuje pozornost v odborných a chovatelských periodicích, včetně českých časopisů (např. Nová Exota č. 12/2012, aj.). Na chov bude náročný podobně jako ostatní amazoňané.
Ačkoli chov amazoňana Kawallova nepodléhá povinné registraci, protože není zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů (je v druhé příloze této úmluvy), není jasné, zda jej vlastní nějaký chovatel v České republice, natož aby ho někdo odchoval.
Dostupnost a cena
Chovatelská rarita. Vzhledem k poměrně nedávnému uznání tohoto druhu a malému počtu volně žijících ptáků bude ještě nějakou dobu trvat, než se rozšíří mezi chovateli v zajetí. Proto ani nelze odhadovat jeho cenu, každopádně v tuzemsku bude nedostupný.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.