Vědci prověřují ojedinělé pozorování neofémy oranžovobřiché v Jižní Austrálii. Nové hnízdiště?

UVNITŘ VIDEO – Melaleuco na Tasmánii nemusí být jediným hnízdištěm kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché, která je aktuálně nejvzácnějším druhem papouška na světě dosud žijícím ve volné přírodě. Australští vědci prověřují pozorování farmáře z Jižní Austrálie, který tvrdí, že spatřil tuto neofému na pobřeží u Canundského národního parku, poblíž města Millicent. Pokud by se potvrdilo, že šlo o neofému oranžovobřichou, šlo by o první pozorování tohoto papouška během hnízdní sezóny v této části Jižní Austrálie za posledních téměř dvacet let. Zároveň by to rozproudilo diskuse o možnosti hnízdění neofém mimo Tasmánii.
Nešlo o záměnu s jinou neofémou?

„Pokud se prokáže, že šlo skutečně o neofému oranžovobřichou, mělo by to pro vědce a ochránce přírody zajímavé důsledky. Potvrdilo by se tak, že se tito ptáci přesouvají do Jižní Austrálie,“ řekl zpravodajskému serveru ABC koordinátor záchranného programu neofém oranžovobřichých Bob Green. „Poslední známé pozorování neofémy oranžovobřiché během hnízdní sezóny v Jižní Austrálii je staré pět let a pocházelo z Port MacDonell. Potřebujeme si ověřit, zda neofémy stále využívají biotopy na této straně průlivu a doufám, že se nám to podaří,“ dodal. Aktuální pozorování však musí být důkladně prověřeno.

K TÉMATU: Záchranná mise na Tasmánii: ochránci vypustili do přírody 15 samic neofém oranžovobřichých

Laici si podle Greena často pletou neofému oranžovobřichou s neofémou modrokřídlou, skalní a ozdobnou. „Zhruba u 99 procent pozorování můžeme rovnou vyloučit, že šlo o neofému oranžovobřichou, protože z popisu, který nám poskytne pozorovatel, je naprosto zřejmá záměna s jiným druhem,“ vysvětluje Green. „Neoféma oranžovobřichá má několik unikátních charakteristik – hlas, barvu primárního opeření na křídlech, zbarvení masky okolo obličeje – které ji pomáhají jednoznačně identifikovat. Je trochu paradoxní, že tím znakem není oranžové břicho, protože všechny druhy neofém, které žijí na pobřeží Jižní Austrálie, mají oranžové břicho. Musíte prostě vědět, co hledáte.“

„Je to jako hledat jehlu v kupce sena“

Farmářovo pozorování ale zní slibně, protože muž popsal charakteristické chování neofémy oranžovobřiché, když je vyplašena z úkrytu. Jediné dosud známé hnízdiště neofém oranžovobřichých se nachází na jihozápadním okraji Tasmánie, jenž je od Jižní Austrálie oddělena Bassovým průlivem. Přes něj neofémy na zimu migrují do Jižní Austrálie a na jaře se znovu vrací na Tasmánii. Ochránci přírody ale netuší, kde konkrétně neofémy zimují. „Je to pro nás tradiční problém. I když se nám podaří lokalizovat třeba větší počet zimujících neofém, nikdy jsme neobjevili většinu ptáků,“ popisuje Bob Green. Před dvaceti až třiceti lety se někteří ornitologové domnívali, že zhruba 30 procent populace neofém oranžovobřichých žije na stálo v Jižní Austrálii.

ČTĚTE TAKÉ: Nejstarší neofémě oranžovobřiché v přírodě je už devět let. Obvykle se dožívají tří

V oblasti Canundského národního parku byla poslední neoféma oranžovobřichá během hnízdního období zaznamenána v roce 2001. Podle Boba Greena je ale možné, že se tu ptáci zdržovali i později, pouze unikali pozornosti. „Můžeme tyto oblasti prohledávat, ale nikdy si nemůžeme být jisti, že jsme je prohledali na sto procent,“ říká. „Neoféma oranžovobřichá je malý pták, jen o něco větší než andulka, takže je to opravdu podobné jako hledat jehlu v kupce sena.“ Na tasmánské hnízdiště Melaleuco se letos na jaře vrátilo jen šestnáct neofém oranžovobřichých, z toho třináct samců a tři samice. Vědci proto populaci posílili vypuštěním dalších 23 ptáků odchovaných v zajetí, především samic.

Úvodní foto: Zoos Victoria
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..