Nejstarší neofémě oranžovobřiché v přírodě je už devět let. Obvykle se dožívají tří

UVNITŘ VIDEO – Rekordního věku se dožila nejstarší volně žijící neoféma oranžovobřichá, která každoročně migruje ze zimovišť v australské Victorii na hnízdiště na Tasmánii. Vědci ze záchranného týmu neofém oranžovobřichých oznámili, že zaznamenali návrat devítiletého ptáka, s nímž už v letošní hnízdní sezóně příliš nepočítali. Papoušek, kterého ornitologové označují jako „Modré/černé F“ podle barvy jeho kroužku, podle nich musel přelétnout Bassův průliv asi dvacetkrát, což je naprostý rekord. Obvykle se neofémy oranžovobřiché ve volné přírodě dožívají pouze tří let. Objev „stařečka“ je o to zajímavější, že divoká populace neofém oranžovobřichých kriticky klesá.
Loni se na jediné hnízdiště na Melaleucu v jihozápadní Tasmánii vrátilo jen 17 ptáků, z toho pouze čtyři samice. Ochránci proto přikročili k přímé kontrole všech hnízd a pokračovali v projektu reintrodukce ptáků odchovaných v zajetí. Vypouštění neofém do přírody je ale komplikované, protože ptáci odchovaní v zajetí nejsou zvyklí na každoroční tah do jihoaustralských zimovišť. Oranžovobřiché neofémy jsou navíc velmi málo odolné vůči predátorům, v podstatě se jim nebrání a často tak v hnízdě hynou společně s mláďaty i samice. Fakt, že se jedna konkrétní neoféma dožila ve volné přírodě devíti let, je proto velmi překvapivý.

Do dvou let jim hrozí vyhynutí

„Táhne jí na desátý rok, čímž se blíží věku nejstarších ptáků, které jsme kdy ve volné přírodě zaznamenali,“ řekl australskému zpravodajskému webu ABC ornitolog Mark Holdsworth. „Je opravdu vzrušující zjistit, že přežila další rok. Upřímně řečeno jsem to nečekal,“ dodal s tím, že čím déle takový pták žije, tím větší šance je, že každoročně odchová další mláďata a zaslouží se o zachování druhu. Situace neofém oranžovobřichých v přírodě je podle Marka Holdswortha zoufalá. Ochránci neočekávají, že by se letos se na hnízdiště na Tasmánii vrátilo více než dvacet ptáků. „Pokud budeme mít štěstí, dojdeme k podobnému číslu jako loni,“ říká. V opačném případě by to znamenalo další krok k vyhynutí druhu ve volné přírodě.

K TÉMATU: Zoo Adelaide chce „ošálit“ neofémy oranžovobřiché. Prodlouží jim den a čeká celoroční hnízdění

Kritický bude letošní poměr nevrátivších se samců a samic. „Loni jsme se dostali na pouhé čtyři samice, letos doufáme, že jich bude mezi pěti a deseti,“ věří Holdsworth. Kdyby jich bylo méně, vypustí ochránci další samice odchované v zajetí. Specializované chovné stanice v Austrálii a na Tasmánii drží v zajetí dalších 300 neofém oranžovobřichých, jen část je ale schopna reintrodukce do volné přírody. „Jsme schopni pomoci tomuto druhu, ale dostáváme se na samou hranici našich možností. Neoféma oranžovobřichá by mohla v přírodě vyhynout během následujících dvou let,“ varuje Mark Holdsworth.

Úvodní foto: ABC News
Předchozí článek

Invazní mníšci šedí už hnízdí i pod Akropolí v Athénách

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 6. až 8. října 2017

One Comment

  • Na jednu stranu dobrá zpráva že se dožil takového věku, ale na druhé straně hrozivá předpověď, že by mohlo v tak krátké době dojít k vyhynutí dalšího druhu. Snad se povede situaci zlepšit, držme palce.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější