Invazní mníšci šedí už hnízdí i pod Akropolí v Athénách

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Nejen západoevropské státy řeší problém s invazními mníšky šedými, původně jihoamerickými papoušky, kteří se postupně rozšířili v mnoha velkých městech Evropy, ale i ve Spojených státech a dalších zemích. Hnízdní kolonie mníšků vznikají už i v historických částech Athén. V řecké metropoli lze na hnízda těchto papoušků narazit i v parcích pod Akropolí, jak zjistil server Ararauna.cz během minulého týdne při návštěvě ruin starověkých chrámů. Na papoušky lze ale narazit i v běžné zástavbě, například na náměstí u Metropolitní katedrály. Mníšci se zde chovají ale dost nenápadně.
Spíš než spatřit samotného papouška lze zachytit jeho hlas. Hledání zelenošedých ptáků v korunách stromů je dost obtížné. Mníšci přelétávají prakticky jen ze stromu na strom, na delší vzdálenosti se vydávají jen sporadicky, a v letu jsou pro laika prakticky nerozeznatelní od holubů – byť jsou rychlejší a mají ostřeji zařízlá křídla. Větší šance spatřit je v klidu je u hnízd. Na náměstí u Metropolitní katedrály jsou hned dvě hnízda na jediném stromu nad zahrádkou místní restaurace. Jde o poměrně čerstvé, nepříliš veliké stavby, které mohou obývat spíše jednotlivé páry. Právě zde se podařilo jednoho mníška vyfotografovat.

Hnízdo mníšků šedých poblíž Metropolitní katedrály v Athénách (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mníšci šedí posedávají u hnízda nad rušným centrem Athén (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Hnízdo mezi antickými památkami

Na další hnízdo jsme narazili čistě náhodou v jednom z historických parků pod Akropolí, kam je přístup pouze pro platící návštěvníky. Jde o poměrně rozlehlou plošinu, která je částečně zarostlá stromy. V hustším porostu jsme nejprve zaslechli mníška, ale přes veškerou snahu se nám ho nepodařilo lokalizovat a spatřit. Zato jsme narazili na rozestavěné hnízdo, které bylo ukryto v koruně stromu, který stál osaměle mezi základy někdejších antických staveb. Toto hnízdo vypadalo nedokončeně, bylo nejmenší z těch, na které jsme v Athénách narazili. Park byl ale hodně rozlehlý a nelze vyloučit, že někde v okolí byla již dokončená hnízda.

K TÉMATU: Invazní mníšci po celém světě pocházejí z jednoho místa v Uruguayi, tvrdí studie

Mníšci jsou společenští ptáci a obvykle nehnízdí po jednotlivých párech. Jejich hnízda mohou narůstat do obřích rozměrů. Mníšek je jediným papouškem, který si hnízdo skutečně staví z větviček, nevyužívá hnízdní dutiny. Kolonie mníšků tak může vytvořit i několik metráků vážící kouli s mnoha hnízdními otvory. Na stromech taková hnízda příliš nevadí, pomineme-li charakteristický křik, který mníšci vydávají. Ve velkých městech si ale tito papoušci oblíbili sloupy vysokého napětí, včetně železničních sloupů a nezřídka pak způsobují zkraty a rozsáhlé výpadky elektrického proudu. Ve Spojených státech proto jejich hnízda energetické společnosti strhávají – k nevoli různých organizací na ochranu přírody.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Ekvádor se připravuje na historicky první vypouštění arů zelených do přírody

Dálší článek

Nejstarší neofémě oranžovobřiché v přírodě je už devět let. Obvykle se dožívají tří

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější