Ekvádor se připravuje na historicky první vypouštění arů zelených do přírody

UVNITŘ VIDEO – Deset arů zelených odchovaných v zajetí bude tvořit historicky první skupinku těchto ptáků, které ochránci vypustí do volné přírody v Ekvádoru. Chtějí tak posílit divokou populaci těchto papoušků, jež čítá jen 60 až 80 ptáků. Desítku papoušků pro reintrodukční program odchovala a připravila organizace Fundación Jocotoco ve spolupráci s nadací Rainforest Trust. Koncem srpna ochránci ptáky přepravili do rezervace Ayampe, kde pro ně zbudovali speciální aklimatizační voliéru (viz video). Papoušci zde stráví dva měsíce, aby si zvykli na okolní přírodu, a poté budou vypuštěni na svobodu.
„S trochou štěstí by toto vypouštění mohlo vést k podpoře volně žijící populace arů zelených v Ekvádoru, kde jich žije obzvlášť malý počet,“ napsala nadace Rainforest Trust na svém webu. Do roku 2013 ornitologové předpokládali, že v Ekvádoru žije jen asi 30 až 40 arů zelených. V červenci 2013 ale strážci rezervace Rio Canandé pozorovali rekordní hejno 36 arů zelených, což vedlo organizaci Fundación Jocotoco k přehodnocení počtu arů zelených v Ekvádoru na dvojnásobek. I tak jde o minimální počet, vzhledem k tomu, že v celé Latinské Americe žije okolo 2 500 pohlavně dospělých arů zelených.

Kostarika již vypustila 45 arů zelených

„Rainforest Trust těší, že Fundación Jocotoco pomáhá vracet tento pozoruhodný druh do jeho přirozeného prostředí a doufá, že se arové dobře aklimatizují a časem pomohou populaci ještě rozšířit,“ uvedla ředitelka této nadace pro ochranu krajiny v Latinské Americe Carolyn Sedgwick. Ekvádor tak rozšířil řady dalších středoamerických zemí, které se postupně snaží aktivně posilovat populace arů zelených ve volné přírodě. Nejznámější je v tomto ohledu Ara Project v Kostarice, kterému se od roku 2011 podařilo vypustit do volné přírody 45 arů zelených, přičemž 35 ptáků v divočině prokazatelně přežilo a začlenilo se mezi divoké ptáky.

K TÉMATU: Ekvádorští ornitologové viděli největší hejno arů zelených v historii. Čítalo 36 papoušků

Ara zelený patří mezi nejohroženější velké ary. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej vede v kategorii „ohrožený“ a v úmluvě CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin je v první příloze, takže se na něj vztahuje povinná registrace všech v zajetí chovaných ptáků. Chovatelé, kteří by chtěli s těmito papoušky obchodovat, musí doložit jejich legální původ a získat výjimku ze zákazu obchodní činnosti. V České republice bylo od roku 2004, kdy vznikl centrální registr CITES, evidováno okolo padesátky arů zelených. Několika málo tuzemským chovatelům se je daří i rozmnožovat.

Úvodní foto: Fundación Jocotoco / Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!