Ekvádorští ornitologové viděli největší hejno arů zelených v historii. Čítalo 36 papoušků

UVNITŘ VIDEO – Pozorování největšího počtu arů zelených pohromadě na území Ekvádoru zaznamenali lesní strážci v rezervaci Rio Canandé na severu země. Alcides Zambrano a Jacinto de la Cruz viděli 36 těchto ptáků, což je v novodobé historii ekvádorský rekord, neboť dosavadní odhady celkové populace arů zelených v Ekvádoru hovořily o 30 až 40 ptácích. Toto jediné pozorování, k němuž došlo 22. července, proto vedlo organizaci Fundación Jocotoco, která usiluje o ochranu ohrožených druhů ptáků v této středoamerické zemi, k přehodnocení počtu arů zelených v Ekvádoru na dvojnásobek.


Většina papoušků zřejmě obývá rezervaci Rio Canandé, která se díky darům od dobrovolníků rozrostla v letech 2000 až 2008 na současných 4 942 akrů a stala se domovem mnoha endemických druhů ptáků. „Fundación Jocotoco vytváří rezervace, aby trvale ochránil ohrožené ptačí druhy v Ekvádoru,“ říká šéf World Land Trustu – US (WLT-US) Robert Ridgely, přední odborník na ptačí druhy Ekvádoru. „Tento nový objev jasně dokazuje význam rezervace Canandé pro další existenci ary zeleného v Ekvádoru.“ WLT-US je donátorem rezervace.

Ochránci chtějí rezervaci rozšířit

Ara zelený patří mezi nejohroženější druhy velkých arů, mezinárodní organizace BirdLife International odhaduje celosvětovou volně žijící populaci na 2 500 pohlavně dospělých jedinců. Dříve se hojně vyskytoval od východního Hondrasu po západní Ekvádor, v posledních desetiletích ale jeho populace výrazně prořídla. Po aru hyacintovém jde o druhého největšího papouška světa, dorůstá délky téměř jednoho metru a patří mezi nejmohutnější ary. V Ekvádoru se na jeho úbytku nejvíce podepsalo kácení původních pralesů, které musely ustoupit palmovým plantážím.

DOKUMENT: Ara zelený – záběry hnízdícího páru ve volné přírodě (bez komentáře, 7 minut)

Fundación Jocotoco nyní prověřuje možnost koupě dalších pozemků v přímém sousedství rezervace Canandé, aby ji ještě více rozšířila. „Rezervaci Canandé podporujeme od roku 2000 a není lepšího důkazu, že naše úsilí bylo správné, než nedávné pozorování tak velkého počtu arů zelených,“ pochvaluje si prezident WLT-US Paul Salaman. „Jsme jím nadšeni a budeme pokračovat ve spolupráci s Fundación Jocotoco na dalším rozšiřování rezervace, které chceme postavit na tomto úspěchu,“ dodal.

Úvodní foto: www.pic2fly.com


Předchozí článek

Švédský senior zemřel po nákaze psitakózou od nemocného papouška. Rarita, říkají lékaři

Dálší článek

Filipínské úřady zadržely dalšího pašeráka exotických ptáků: loskutáků, papoušků a zoborožců

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější