Filipínské úřady zadržely dalšího pašeráka exotických ptáků: loskutáků, papoušků a zoborožců

UVNITŘ VIDEO – Policisté ve filipínské provincii Quezon zatkli dalšího pašeráka exotických ptáků a dalších zvířat pocházejících z volné přírody na Filipínách. Mezi zajištěnými druhy byli tři madové moderotemenní, 173 loskutáků posvátných (na úvodní fotografii v klecích), čtyři zoborožci běloocasí a pět filipínských vyder, informovala televize GMA. Několik osob bylo zadrženo v přístavním městě Lucena City, kam přicestovali lodí z ostrova Palawan, odkud pocházejí pašovaná zvířata. V poslední době jde již o několikátý případ úspěšně dopadených pašeráků ohrožených druhů.


K TÉMATU: Filipínský pašerák pozabíjel nelegálně odchycené papoušky a další zvířata, policii přesto neunikl

Všechny pašované ptáky a vydry si převzal filipínský odbor životního prostředí a přírodních zdrojů v Quezonu. Zvířata prohlédne tým vědců z Manily, který určí, zda je možné je znovu vypustit do volné přírody. Policie neupřesnila, kolik lidí v souvislosti s tímto případem zatkla, média ale uvádějí, že kromě pašeráků mělo jít i o jejich komplice v Lucena City, kteří se měli o odchycená zvířata postarat do doby, než budou ilegálně vyvezena ze země. Plán nevyšel kvůli zpřísněným kontrolám u filipínských přístavů. Motorový člun s pašovanými zvířaty kontrolovala policejní hlídka ještě předtím, než stačil vjet do přístavu v Lucena City.

Pašovaní ptáci měli štěstí

Pašovaná zvířata tentokrát dopadla ještě dobře, narozdíl od těch, která před měsícem objevili policisté při domovní prohlídce v slumové čtvrti Tondo v Manile. Pašerák, který se chystal nelegálně odchycená zvířata prodat na černém trhu, se krátce předtím dozvěděl, že je v hledáčku policie a společně s několika kumpány se jich snažil rychle zbavit. Narychlo zabil 78 loskutáků a 12 papoušků madů modrotemenných. Zachránit se podařilo jen několik krokodýlů a filipínských želv. Muž skončil společně se svými pomocníky ve vazbě.

ČTĚTE TAKÉ: Filipínská námořní policie zabavila 23 klecí s pašovanými mady modrotemennými a loskutáky

Filipíny nedávno vyhlásily nekompromisní boj proti nelegálnímu obchodu s volně žijícími druhy ohrožených zvířat. „Vláda myslí smrtelně vážně svoji snahu o zastavení ničení životního prostředí a trestné činnosti spojené s odchytem volně žijících živočichů,“ pohrozil ministr životního prostředí Ramon Paje. Policisté si kvůli pašerákům udržují rozsáhlou síť informátorů, díky nimž se jim daří podobné případy stále častěji úspěšně řešit.

Úvodní foto: GMA News


Předchozí článek

Ekvádorští ornitologové viděli největší hejno arů zelených v historii. Čítalo 36 papoušků

Dálší článek

Letošní výstava v Botanické zahradě na pražském Albertově nabízí hlavně jihoamerické papoušky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější