Filipínská námořní policie zabavila 23 klecí s pašovanými mady modrotemennými a loskutáky

UVNITŘ VIDEO – Nejméně 23 klecí plných madů modrotemenných a loskutáků, původních ptačích druhů z Filipín, zadržela minulý týden ve filipínském přístavu Narra na ostrově Palawan místní námořní policie. Při zátahu na pašeráky ptáků zatkla čtyři muže, kteří u sebe měli připraveny prázdné klece určené pro převoz dalších ptáků. Podle vyšetřovatelů mohli být ptáci na černém trhu prodáni za 3 000 až 5 000 filipínských peso za kus, což v přepočtu odpovídá asi 1 400 až 2 400 českým korunám.

Čtyři zatčení muži podle filipínské televize ABS CBN News popřeli, že by byli přímo zapojeni do nelegálního obchodu s původními druhy ptáků. Vyšetřovatelům tvrdili, že si je skuteční obchodníci najali na krmení, za což jim platili 100 filipínských peso denně (asi 50 korun). Ptáci měli patřit muži jménem „Alen“. Zadržení tvrdí, že na něj nemají žádný kontakt a netuší, kde by se mohl zdržovat. Ptačí zásilka podle nich měla směřovat do filipínské metropole Manily.

Zátah na pašeráky se připravoval měsíc

Policie v oficiálním prohlášení uvedla, že na stopu nelegálních obchodníků se zvířaty přišla díky svému tajnému informátorovi, který je sledoval delší dobu. Úspěšný zásah byl výsledkem měsíční práce. Zatčení muži čelí obvinění z porušování zákona o ochraně přírodních zdrojů a prezidentského dekretu o lesní reformě. Zabavení ptáci byli předáni odboru životního prostředí a přírodních zdrojů filipínského ministerstva životního prostředí a patrně budou vypuštěi zpět do volné přírody.

Mada modrotemenný je středně velký druh papouška žijící na Filipínách, Borneu a v Indonésii. Ve volné přírodě je poměrně častý, v zajetí jde asi o nejčastěji chovaného zástupce tohoto papouščího druhu. Filipíny nicméně zakazují jakýkoli vývoz původních druhů zvířat. V evropských chovech jsou madové spíše raritou. Právě kvůli zákazu jejich vývozu z domoviny se mezi soukromé chovatele i zoologické zahrady dostal jen malý počet ptáků, které se zatím nepodařilo natolik rozmnožit, aby mady mohlo chovat více zájemců. I to je jeden z důvodů, proč dochází k jejich nelegálnímu odchytu a pašování.

Úvodní foto: Mypuertoprincesa.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..