Letošní výstava v Botanické zahradě na pražském Albertově nabízí hlavně jihoamerické papoušky

UVNITŘ FOTOGALERIE – Čtyřiasedmdesátý ročník propagační výstavy Pestrý ptačí svět pod taktovkou Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) začíná dnes v Botanické zahradě v Praze na Albertově. Oproti předchozím ročníkům letos nenabízí žádnou úzkou specializaci, mezi vystavovanými ptáky jsou ale viditelně hojněji zastoupeni jihoameričtí papoušci, zejména aratingové, ale také pyrurové, amazoňani a arové. „Specializaci jsme letos nezvolili žádnou, protože je těžké po tolika letech vymyslet něco nového. Přesto si myslím, že se nám povedlo sehnat pěknou kolekci ptáků,“ řekl serveru Ararauna.cz vedoucí pořadatel Jan Cvrček.


Loni vypouštěná kruhoočka už mají mladé

Za největší rarity považují organizátoři rosely černohlavé, majnu hnědou, husici rajskou (pro tu je ve skleníku speciální výběh) či hrdličku vínorudou. „Loni jsme na výstavě vypouštěli do skleníků botanické zahrady kruhoočka východoafrická. Letos je tu můžete spatřit poletovat znovu, a dokonce už vyvedla minimálně jedno mládě,“ přiblížil za KPEP jeho předseda Ladislav Žoha, který se s rodinou stará o stálou expozici velkých papoušků v Botanické zahradě Na Slupi. Ta je rovněž součástí letošní výstavy a jsou v ní k vidění arové vojenští, arové ararauny, amazoňané oranžovokřídlí, modročelí a pomoučení a kakadu žlutočečelatý, bílý, růžový a Goffinův.

Z aratingů je na výstavě zastoupeno pět druhů, všechny zapůjčil chovatel Zdeněk Vandělík. Jde o aratingy sluneční, tmavohlavé, hnědohrdlé, zlatočené a oranžovočelé. Nechybí zde ani středně velcí a malí arové, konkrétně trojice mladých arů marakán a pár arů červenoramenných (nobilis), vůbec nejmenšího zástupce celého rodu. Z častějších papoušků Jižní Ameriky návštěvníci uvidí mníšky šedé, papoušky patagonské, amazónky bělobřiché, ale i modrou mutaci aymary pruhovaného. Pyrury jsou k vidění ve dvou druzích: přírodně zbarvení pyrurové černotemenní a osm různých barevných mutací pyrurů zelenolících, které vystavuje asi nejznámější český chovatel pyrur Vítězslav Eliáš.

Výstava tradičně obsadila hlavní skleník Botanické zahrady Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 – Na Slupi (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Mezi papoušky jsou k vidění i opice

Africké druhy papoušků na výstavě prezentují například mutační alexandři malí, ale i několik druhů agapornisů, mezi nimiž nechybí ani méně rozšíření agapornisové hnědohlaví a šedohlaví (endemický druh, který žije pouze na Madagaskaru). Z méně častých australských druhů jsou k vidění kromě zmíněných rosel černohlavých i jejich mnohem větší příbuzné rosely žlutobřiché, pocházející z Tasmánie, a rosely penant adelaidské, ale také dva druhy neofém: ozdobná a tyrkysová, chovný pár papoušků horských s odchovem větší počet mutačních korel a andulek.

Na své si přijdou i příznivci drobných exotů. Výstava nabízí pěknou kolekci amadin, astrildů, pásovníků, straček, panenek, stříbrozobek, zvonohlíků, ale také kanárů a dalších ptáků. Poměrně velké zastoupení mají i exotičtí holubi, hrdličky a křepelky. Návštěvníci nenarazí jenom na ptáky, letos poprvé se na výstavě objevili i zástupci savců: v jedné z voliér jsou mláďata opic lemura běločelého a lemura kata. Výstava probíhá ode dneška do neděle 1. září, otevřeno je denně od 10:00 do 18:00, poslední den pouze do 15:00. Součástí výstavy je i prodejní stánek se suvenýry a krmivem pro exotické ptáky.

Letošní ročník je bohatý zejména na jihoamerické druhy papoušků. Nechybí ani aratingové hnědohrdlí. (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
První návštěvníci se na výstavu dostali už při čtvrteční neveřejné vernisáži (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Návštěvníci výstavy obdivují v první voliéře za vstupem do Botanické zahrady pár arů vojenských (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Detail ary vojenského, který patří k největším papouškům na výstavě (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mníšci šedý na výstavě zastupují početnou jihoamerickou kolekci papoušků (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

 

Jedním z unikátů letošního ročníku výstavy KPEP je husice rajská, která má v Botanické zahradě bezespru největší výběh (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Z australských papoušků je k vidění největší druh rosely – rosela žlutobřichá, která pochází z Tasmánie (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
A nechybí ani nejvzácnější z rosel v českých chovech, rosela černohlavá (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Výstava má komorní atmosféru (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Další z jihoamerických papoušků na Pestrém ptačím světě je amazónek bělobřichý (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Výstavu zahajoval předseda KPEP Ladislav Žoha (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Skleníky Botanické zahrady dodávají výstavě na atmosféře (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Menší druhy arů na výstavě představuje trojice mladých arů marakán (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Dalším zástupcem jihoamerických druhů na výstavě je papoušek patagonský, jehož předci dokázali podle studií vědců přeletět vrcholky And (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Z menších australských druhů papoušků vystavuje KPEP například neofémy tyrkysové (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Na výstavě nechybí ani ochočení velcí papoušci. Tento kakadu bílý je už tradičním exponátem nejen v Botanické zahradě, ale i na podzimní výstavě Exotika v Lysé nad Labem. (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Agapornisů je na výstavě několik druhů, nechybí ani méně známí agapornisové hnědohlaví (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Dalším méně známým a nejmenším druhem agapornise na výstavě je agapornis šedohlavý, původně z Madagaskaru (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Drobné exoty zastupuje například amadina Gouldové (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Novinkou letošního ročníku jsou lemuři: zleva lemur běločelý a lemur kata (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Více fotografií najdete na oficiální stránce serveru Ararauna.cz na Facebooku


Předchozí článek

Filipínské úřady zadržely dalšího pašeráka exotických ptáků: loskutáků, papoušků a zoborožců

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 16. až 18. srpna 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější