UVNITŘ FOTOGALERIE – Čtyřiasedmdesátý ročník propagační výstavy Pestrý ptačí svět pod taktovkou Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) začíná dnes v Botanické zahradě v Praze na Albertově. Oproti předchozím ročníkům letos nenabízí žádnou úzkou specializaci, mezi vystavovanými ptáky jsou ale viditelně hojněji zastoupeni jihoameričtí papoušci, zejména aratingové, ale také pyrurové, amazoňani a arové. „Specializaci jsme letos nezvolili žádnou, protože je těžké po tolika letech vymyslet něco nového. Přesto si myslím, že se nám povedlo sehnat pěknou kolekci ptáků,“ řekl serveru Ararauna.cz vedoucí pořadatel Jan Cvrček.
Loni vypouštěná kruhoočka už mají mladé
Za největší rarity považují organizátoři rosely černohlavé, majnu hnědou, husici rajskou (pro tu je ve skleníku speciální výběh) či hrdličku vínorudou. „Loni jsme na výstavě vypouštěli do skleníků botanické zahrady kruhoočka východoafrická. Letos je tu můžete spatřit poletovat znovu, a dokonce už vyvedla minimálně jedno mládě,“ přiblížil za KPEP jeho předseda Ladislav Žoha, který se s rodinou stará o stálou expozici velkých papoušků v Botanické zahradě Na Slupi. Ta je rovněž součástí letošní výstavy a jsou v ní k vidění arové vojenští, arové ararauny, amazoňané oranžovokřídlí, modročelí a pomoučení a kakadu žlutočečelatý, bílý, růžový a Goffinův.
Z aratingů je na výstavě zastoupeno pět druhů, všechny zapůjčil chovatel Zdeněk Vandělík. Jde o aratingy sluneční, tmavohlavé, hnědohrdlé, zlatočené a oranžovočelé. Nechybí zde ani středně velcí a malí arové, konkrétně trojice mladých arů marakán a pár arů červenoramenných (nobilis), vůbec nejmenšího zástupce celého rodu. Z častějších papoušků Jižní Ameriky návštěvníci uvidí mníšky šedé, papoušky patagonské, amazónky bělobřiché, ale i modrou mutaci aymary pruhovaného. Pyrury jsou k vidění ve dvou druzích: přírodně zbarvení pyrurové černotemenní a osm různých barevných mutací pyrurů zelenolících, které vystavuje asi nejznámější český chovatel pyrur Vítězslav Eliáš.
Mezi papoušky jsou k vidění i opice
Africké druhy papoušků na výstavě prezentují například mutační alexandři malí, ale i několik druhů agapornisů, mezi nimiž nechybí ani méně rozšíření agapornisové hnědohlaví a šedohlaví (endemický druh, který žije pouze na Madagaskaru). Z méně častých australských druhů jsou k vidění kromě zmíněných rosel černohlavých i jejich mnohem větší příbuzné rosely žlutobřiché, pocházející z Tasmánie, a rosely penant adelaidské, ale také dva druhy neofém: ozdobná a tyrkysová, chovný pár papoušků horských s odchovem větší počet mutačních korel a andulek.
Na své si přijdou i příznivci drobných exotů. Výstava nabízí pěknou kolekci amadin, astrildů, pásovníků, straček, panenek, stříbrozobek, zvonohlíků, ale také kanárů a dalších ptáků. Poměrně velké zastoupení mají i exotičtí holubi, hrdličky a křepelky. Návštěvníci nenarazí jenom na ptáky, letos poprvé se na výstavě objevili i zástupci savců: v jedné z voliér jsou mláďata opic lemura běločelého a lemura kata. Výstava probíhá ode dneška do neděle 1. září, otevřeno je denně od 10:00 do 18:00, poslední den pouze do 15:00. Součástí výstavy je i prodejní stánek se suvenýry a krmivem pro exotické ptáky.
Více fotografií najdete na oficiální stránce serveru Ararauna.cz na Facebooku