Zoo Adelaide chce „ošálit“ neofémy oranžovobřiché. Prodlouží jim den a čeká celoroční hnízdění

UVNITŘ VIDEO – Zvýšit produkci mláďat u kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých chovaných v zajetí chce australská Zoo Adelaide. Zvolila proto netradiční řešení: zajistí vzácným papouškům lepší a intenzivnější osvětlení voliér, což by se mělo přimět k častějšímu páření a hnízdění po celý rok. Informoval o tom australský zpravodajský web ABC. Ve volné přírodě přežívá necelých 40 neofém oranžovobřichých, různé instituce v celé Austrálii chovají dalších 350 ptáků, kteří tvoří záložní populaci pro případ, že by druh ve volné přírodě vyhynul. Vzhledem k aktuální situaci neofém to bohužel není příliš nereálný scénář.
Zoo Adelaide počítá s tím, že světla u voliér s vzácnými opeřenci zapne dvě hodiny před svítáním a zhasne dvě hodiny po západu slunce. Osvětlení má imitovat denní světlo a přirozeně tak prodlouží den. „V podstatě chceme ptáky zmást, aby si mysleli, že je léto a tudíž nejlepší sezóna k hnízdění,“ vysvětluje ošetřovatel Charlie Romer. „Vyzkoušeli jsme si to už na jiných druzích ptáků, ale teď to bude poprvé, co tuto metodu použijeme na papoušky,“ dodal. Loni Zoo Adelaide odchovala osm mláďat neofém oranžovobřichých. Pokud by se jí podařilo tento počet zdvojnásobit, byla by zahrada podle Romera šťastná. „Každý pták se počítá,“ upozorňuje.

„Uděláme vše pro jejich záchranu“

Počty neofém oranžovobřichých ve volné přírodě za poslední desetiletí každoročně klesají. Jednak kvůli likvidaci vhodných hnízdních biotopů v Tasmánii, predátorům v podobě zdivočelých koček a vakoveverek a také kvůli velké potravní konkurenci s dalšími druhy ptáků. Zbytková populace neofém vedla k příbuzenskému křížení a vytvoření chudého genofondu, takže druh je náchylný k různým nemocím. Podle Charlieho Romera však tento papoušek nikdy nepatřil mezi silné druhy a špatně se rozmnožoval. To je také důvod, proč se nachází na pokraji vyhnutí. „Jsou opravdu nerozvážní a libují si v nepřátelských šarvátkách, takže jejich chov je velmi obtížný,“ říká ošetřovatel Zoo Adelaide.

K TÉMATU: Historicky nejlepší sezóna neofém oranžovobřichých v ZOO Melbourne: 37 mláďat

Pro zoologickou zahradu je chov neofém oranžovobřichých jedním z hlavních záchranných programů. Manažer zoologických zahrad v Jižní Austrálii Liberty Olds doufá, že pokud povede k úspěchu. „Za posledních 200 let jsme ztratili asi 100 původních rostlinných a živočišných druhů, což je docela dost. Jsme ochotni vyzkoušet cokoli, abychom tento druh zachránili,“ uvedl. „Doufáme, že budeme moci zdvojnásobit jejich produkci, tedy že hned v následující sezóně samice snesou dvojnásobný počet vajec,“ dodal Olds. Se speciálním přisvěcováním neofémám oranžovobřichým má Zoo Adelaide začít během několika málo týdnů.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..