Mexiko téměř zdvojnásobilo populaci arů arakang, Belize hlásí ztráty po loňském hurikánu

UVNITŘ VIDEO – Mimořádný úspěch slaví záchranný program arů arakang v Mexiku, za nímž stojí organizace Xcaret. Od roku 2013 se podařilo díky reintrodukci ptáků odchovaných v zajetí zvýšit početnost divokých populací těchto papoušků v oblastech Chiapas a Veracruz téměř na dvojnásobek. „Zatímco v roce 2013 žilo v těchto oblastech 230 arů arakang, do letošního roku jsme vypustili do přírody dalších 226 arů, kteří přežili. Reintrodukční program dosáhl více než devadesátiprocentní úspěšnosti,“ pochvaluje si ředitel Xcarlet Rodolfo Raigoza Figueras.
Vypouštění arakang bude pokračovat

Organizace Xcarlet spolupracuje s dalšími zařízeními na ochranu volně žijících živočichů s koordinuje s nimi postup při vypouštění arů do volné přírody. V Chiapasu, kde nejprve Xcarlet vypustil šest arů arakang, se postupně podařilo dosáhnout řady přirozených odchovů mláďat. Za posledních pět let se v blízkém národním parku Palenque vylíhlo 81 mladých arakang. V blízké budoucnosti zde Xcarlet plánuje vypustit dalších 20 arů arakang. V oblasti Los Tuxtlas ve Veracruzu bylo od roku 2013 vypuštěno 146 arů a nejnověji se podařilo vypustit 13 arů také v rezervaci v oblasti Ejido Benito Juárez.

K TÉMATU: Mexiko slaví úspěch s návratem arů arakang do volné přírody. První vypuštění ptáci už zahnízdili

Xcarlet bude podle Raihozy v reintrodukci arů arakang pokračovat. Chov v zajetí se organizaci daří, většina ptáků hnízdí v zařízení ve městě Riviera Maya v oblasti Quintana Roo. „Hodláme dosáhnout cíle, který jsme si stanovili v roce 2013, tedy posílení divokých populací druhu na hodnoty, které mu zajistí životaschopnou existenci,“ dodal Raihoza pro místní zpravodajský web Riviera-maya-news.com. To v dalším středoamerickém státu Belize řeší opačný problém: arů arakang zde ubývá, a to nejen kvůli pytláctví, které se naštěstí daří eliminovat, ale zejména kvůli hurikánům. Odhaduje se, že v celé zemi žije okolo 200 arů arakang, přičemž klíčovým biotopem je národní park Chiquibul.

Hurikán zničil tři nejproduktivnější hnízda

Organizace FCD každoročně zavádí během hnízdního období sedmiměsíční program intenzivního monitoringu hnízdních dutin, díky němuž se podařilo vymýtit pytláctví. To bylo zatím pro ary arakangy v Belize největší hrozbou. V roce 2011 dosahovala míra pytláctví 89 procent – tolik mláďat mizelo z hnízd a končilo na černém trhu. Pokud by taková situace pokračovala, brzy by vedla k úplnému zániku místní populace arů arakang. V letech 2012 až 2015 se díky organizaci FCD podařilo snížit počet vybraných mláďat z hnízd na 35 procent a poté na nulu. Jenže potom nastoupila jiná hrozba, proti které se nelze bránit.

ČTĚTE TAKÉ: Tchaj-wan podpořil 20 tisíci dolary projekt ochrany arů arakang v Belize

Hurikán Earl zničil v srpnu 2016 hnízdiště tří nejproduktivnějších párů arů arakang, takže nebylo jasné, jak dopadne letošní hnízdní sezóna. Ačkoli papoušci letos začali hnízdit později než obvykle, ochránci zaznamenali devět obsazených hnízd a napočítali 24 snesených vajec. Z nich se vylíhlo jedenáct mláďat a osm z nich bylo odchováno do samostatnosti. Tři mláďata, která zahynula, padla za oběť přirozeným predátorům. Statistiku zveřejnil zpravodajský web Breaking Belize News.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..