Úspěšný návrat alexandrů mauricijských na ostrov Mascarene: vypouštění ptáci se už rozmnožují

UVNITŘ VIDEO – Před třemi desítkami let to vypadalo, že alexandr mauricijský rozšíří seznam vyhynulých ptačích druhů. Na Mauriciu přežívaly poslední tři páry (celkem 12 ptáků) a vše směřovalo k jejich zániku. Intenzivní ochrana a podpůrný chov v zajetí ale vedly k jeho záchraně, která však stále ještě není definitivní. Ochránci přírody musí stále doplňovat divokou populaci ptáky odchovanými v zajetí. Letos se podařilo nadaci Mauritians Wildlife Foundation (MWF) získat důkaz, že se takto vypouštění ptáci v přírodě rozmnožují. K voliérám v údolí Ferney na ostrovu Mascarene přilétl alexandr, který nebyl označen barevným kroužkem.
Značení přitom mají všichni ptáci, které ochránci vypouští do přírody, i papoušci, které ornitologové kroužkují v hnízdech. Populace alexandrů mauricijských na Mascarenu je poměrně mladá, na rozdíl od Mauricia, kde probíhal záchranný projekt od roku 1990. Na Mascarenu nežije žádný jiný druh papouška a ochránci zde chtěli vytvořit životaschopnou izolovanou populaci, která by tvořila genetickou pojistku pro případ, že by se ptákům na Mauriciu něco stalo. S vypouštěním alexandrů na Mascarenu se začalo v únoru 2015 a do července 2017 bylo vypuštěno 73 papoušků. První mládě odchované těmito vypuštěnými ptáky se objevilo letos v březnu.

Úspěšně se rozmnožují i holubi růžoví

Je to poprvé po více než sto letech, co se tento druh na Mascarenu rozmnožil. Alexandři mauricijští na tomto ostrově jsou pod drobnohledem vědců. Nejen že jsou všichni okroužkovaní speciálním barevným kroužkem, ale ochránci jim zpestřují volně dostupnou potravu minerálními doplňky, pravidelně je odchytávají a kontrolují jejich zdravotní stav, brání jejich hnízdní dutiny před dravci a obnovují hnízdní biotopy. Na sousedním Mauriciu je už poměrně životaschopná populace, jejíž četnost odhaduje organizace BirdLife International na 580 jedinců, z toho má být 300 až 350 pohlavně dospělých ptáků. Alexandr mauricijský je jediným zástupcem rodu alexandrů, který je uveden v CITES I.

K TÉMATU: Jsou moc agresivní, popisuje deník ze 17. století vyhynulé papoušky širokozobé na Mauriciu

Společně s alexandry mauricijskými vědci na Mascarenu vytvořili i umělou populaci kriticky ohrožených holubů růžových. S vypouštěním ptáků začali v prosinci 2016 do letošního července jich vypustili 30. Letos v červnu pozorovali první rodičovský pár s mládětem. „Potvrzené hnízdění je měřítkem úspěchu a dokazuje, že ostrov je pro tyto ptáky vhodný a že reintrodukce probíhá příznivě. Pozorování mladých ptáků v údolí Ferney dává velkou naději, že v blízké budoucnosti narazíme na další mláďata,“ uvedla ve svém prohlášení nadace MWF, která je mauricijskou pobočkou organizace BirdLife International.

Úvodní foto: MWF
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..