Tchaj-wan podpořil 20 tisíci dolary projekt ochrany arů arakang v Belize

Ara arakanga v BelizeUVNITŘ VIDEO – Finanční podporu na záchranný program arů arakang v Belize poslala do této středoamerické země vláda státu z druhé strany zeměkoule – Tchaj-wanu. Tamní státní Rada pro lesnictví a zemědělství druhý rok po sobě poskytla dar sdružení Friends for Conservation and Development (FCD) – Přátelé pro ochranu a rozvoj. Letos do Belize putuje 20 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi půl milionu korun, informoval belizský internetový deník The Reporter. Finanční prostředky mají být použity na modernizaci laboratoře a posílení hlídek, které mají ochránit papoušky před pytláky. V Belize žije téměř 200 arů arakang, jež jsou častým terčem pašeráků ze sousední Guatemaly.
Cena jedné arakangy na černém trhu v Guatemale se odhaduje na 15 tisíc guatemalských quetzalesů, což je asi 48 tisíc korun. Zájem pytláků o tyto ptáky je proto enormní, takže hlídky FCD musí během hnízdního období monitorovat všechna známá hnízda arů arakang. Obnáší to neustálé hlídání po dobu sedmi měsíců během jednoho roku. Díky finančnímu daru od Tchaj-wanu bude moci sdružení tyto hlídky posílit a plánuje také koupi solárních panelů, instalačního materiálu, notebooku pro zadávání a zpracování dat o hnízdních aktivitách papoušků a vybavení interiéru terénní stanice, jež slouží vědcům a strážcům.

Část mláďat musí ochránci odchovávat ručně

Arové arakangy se dříve hojně vyskytovali v zalesněných plochách centrální části Belize, nyní se stáhli do relativně malé oblasti pohoří Maya Mountains v regionu Chiquibul. Většina hnízd se nachází v lokalitě Chiquibul Forest. Díky finanční podpoře z Tchaj-wanu loni zahájilo sdružení FCD program in situ, jehož cílem je vypouštění mladých arů arakang odchovaných v zajetí do volné přírody a posilování divoké populace těchto papoušků. Jedná se o papoušky, kteří jsou odebráni z hnízd vystavených největšímu riziku „návštěvy“ pytláků. Ačkoli letošní hnízdní sezóna arakang v Belize začala později než loni, podařilo se volné populace začlenit celkem 15 nových mladých ptáků.

K TÉMATU: Guatemala vypustí další ary arakangy do volné přírody. V druhé várce má jít o deset ptáků

Sedm mláďat byl odchováno přímo rodiči ve volné přírodě, dalších osm muselo být odebráno k ručnímu dokrmení a později vypuštěno zpět do pralesa. Ara arakanga patří mezi ohrožené druhy papoušků, zejména jeho středoamerický poddruh čelí hrozbě vyhubení. Prakticky ve všech středoamerických státech probíhají projekty na jeho záchranu. Na ary arakangy myslí i mezinárodní úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES), která tyto papoušky vede ve své první příloze. V praxi to znamená, že všichni jedinci chovaní v zajetí musí být označeni pevným bezešvý kroužkem nebo mikročipem a musí mít doložitelný původ. Na všechny chované arakangy se také vztahuje povinná registrace.

Úvodní foto: FCD Belize
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..