Guatemala vypustí další ary arakangy do volné přírody. V druhé várce má jít o deset ptáků

Ara arakangaUVNITŘ VIDEO – Necelý rok poté, co ochránci přírody z nevládní organizace ARCAS vypustili do volné přírody v Guatemale první ary arakangy odchované v zajetí, se na stejný „výsadek“ chystá už druhá skupina těchto pestrobarevných papoušků. Letos v září by mělo v národním parku Sierra del Lacandón létat dalších deset nových arakang, řekl v rozhovoru pro BBC Earth veterinář a ředitel organizace ARCAS Fernando Martinez. Celková populace arů arakang v Guatemale by tak měla být – v součtu s prvními vypuštěnými ptáky z loňského roku – navýšena o deset procent. Ornitologové odhadují, že v zemi žije okolo 200 arů arakang. Loni ARCAS vypustil do pralesa devět ptáků.
Arakangy v Guatemale i celé střední Americe čelí masivní ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu odchytu pro černý trh s domácími mazlíčky. Zatímco v Jižní Americe je tamní poddruh ary arakangy častý, středoamerický poddruh je silně ohrožen. V Mexiku, Guatemale a Belize žije už jen 300 až 400 ptáků. Z toho přibližně polovina připadá na Guatemalu. Organizace ARCAS si neblahou situaci arakang začala uvědomovat již v první polovině devadesátých let. V roce 1994 zahájila jejich chov v zajetí s cílem odchovat mladé, které by mohla vracet do přírody. První úspěch ARCAS zaznamenal v roce 2004, po deseti letech chovu. Další jedenáct let trvalo, než došlo k prvnímu vypouštění ptáků do přírody.

Míra přežití? 60 procent

Z papoušků, kteří loni posílili divokou populaci v národním parku Sierra del Lacandón, bylo pět vybaveno satelitní mikrovysílačkou, díky níž mohli ochránci monitorovat jejich pohyb. Arakangy se poměrně rychle sžily s novým prostředím a navázaly kontakt s divokými ary. Míra přežití ptáků, kteří se vylíhli v zajetí, byla poměrně vysoká: přes šedesát procent. „Když jsme je vrátili tam, kam patří, do volné přírody, což bylo cílem naší práce, cítil jsem, že naše mise byla splněna. Mohl bych s úsměvem říci, že máme hotovo, protože se nám podařilo přetavit sen ve skutečnost. Ale tento sen roste, takže chci, abychom to zopakovali,“ řekl Fernando Martinez stanici BBC.

K TÉMATU: Guatemala poprvé vypustila v zajetí odchované ary arakangy do volné přírody

Papoušci, kterým se podařilo přežít první kritické měsíce ve volnosti, se nyní pravidelně pohybují v okruhu sedmi kilometrů od místa vypuštění. Zalétávají i přes hranici do Mexika, ale vždy se vrací zpět do Guatemaly. Velmi potěšující je zpráva, že se arakangám podařilo integrovat do divoké populace arů, což dává naději, že by vypuštění ptáci mohli vytvořit páry s papoušky odchovanými v přírodě. Organizace ARCAS má nyní plné ruce práce s přípravami vypouštění druhé várky arakang. Z plánovaných deseti ptáků má být polovina opět vybavena satelitními mikrovysílačkami. Právě na ně nyní ARCAS shání potřebné finanční prostředky.

Úvodní foto: ARCAS
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..