Nový Zéland přestane monitorovat hnízda nestorů kaka u Wellingtonu, je jich už dostatek

Nestor kaka žereUVNITŘ VIDEO – Patnáct let po zahájení reintrodukčního programu nestorů kaka v novozélandském národním parku Zealandia poblíž metropole Wellingtonu přestanou ochránci přírody monitorovat hnízda tohoto ohroženého papouška. Rozhodnutí padlo poté, co počty nestorů kaka, méně známých příbuzných nestorů kea, začaly uspokojivě stoupat. Projekt začal v roce 2002 vypuštěním šesti papoušků do volné přírody, nyní jich na území Zealandie žije na 750 a rozšiřují se i do městských parků a zahrad ve Wellingtonu. „Populace se dostala do momentu, kdy už není třeba kontrolovat, zda je dostatečně geneticky variabilní,“ řekl zpravodajskému webu Stuff.co.nz ranger Matu Booth.
Pro dobrovolníky, kteří se přímo podíleli na sledování hnízdících párů, kontrolování vajec, čerstvě vylíhnutých mláďat i téměř vyspělých mladých ptáků, je ukončení programu smutnou zprávou. „Rozloučit se s tím vším je těžké, ale na druhou stranu je cílem každého reintrodukčního programu dostat se do situace, kdy už není monitoring potřeba,“ vysvětlil Matu Booth. Ochránci papouškům vyvěšovali umělé hnízdní budky, poslední dvě hnízdní sezóny ale zaznamenali stoupající trend hnízdění v přirozených hnízdních dutinách. Dávali také pozor, aby se nestoři kaka nedostali ke škodlivým látkám, pomáhali zraněným a nemocným ptákům a kontrolovali genetickou skladbu sledované populace.

Poprvé zahnízdili v roce 2012

Do podobné situace jako nestoři kaka se v národním parku Zealandia dostali i další ohrožení papoušci kakariki rudočelí. I v jejich případě ochránci přestanou monitorovat umělé hnízdní budky. Nestor kaka je stejně jako nestora kea novozélandským endemitou. Kaka obývá staré listnaté lesy, v nichž si vybírá odumřelé stromy s vhodnými hnízdními dutinami. Samice sedící na vejcích se ale často stávají snadnou kořistí lasic a vačic, vejce likvidují i na Nový Zéland kdysi zavlečené krysy. Situace dospěla do takové fáze, že novozélandské orgány ochrany přírody musely přistoupit k pokládce jedů pro vačice, což se ukázalo být prospěšné.

K TÉMATU: První hnízdění nestora kaka po 100 letech v metropoli Nového Zélandu bylo úspěšné

Ochránci přírody navíc vyvinuli speciální umělou hnízdní budku, do které se lasice ani vačice nemohou dostat. Přesto přetrvává velká úmrtnost dospělých nestorů kaka. Na Novém Zélandu a blízkých ostrovech přežívá posledních maximálně 10 tisíc ptáků, kteří jsou vedeni jako ohrožení v Červené knize IUCN. V národním parku Zealandia začali nestroři kaka po umělém vysazení hnízdit v roce 2012. Papoušek, který obvykle hnízdí ve smíšených lesích mimo civilizaci, si tehdy vybral hnízdní strom v uměle vysazeném lesním pásu přímo v centru novozélandské metropole. V zajetí jsou nestoři kaka velice vzácní, v Evropě se vyskytují jen jednotliví ptáci.

Úvodní foto: Duncan/Wikimedia Commons
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 15. až 17. dubna 2016

Dálší článek

Guatemala vypustí další ary arakangy do volné přírody. V druhé várce má jít o deset ptáků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější