Úspěšný začátek hnízdní sezóny v Loro Parque: sedm mláďat trichů orlích, čtyři nestoři kea

Tricha orlíUVNITŘ VIDEO – Velmi dobrý začátek letošní hnízdní sezóny slaví největší papouščí park na světě, Loro Parque na kanárském ostrově Tenerife. Ošetřovatelé v Baby Station ručně dokrmují čtyři mláďata vzácného amazoňana modrobřichého, nazývaného též papoušek modrobřichý. Umělý odchov těchto papoušků je velmi náročný a ne vždy úspěšný. Úspěšný rok mají v Loro Parque také trichové orlí. Od ledna se jich vylíhlo již sedm, z toho šest mláďat je dokrmováno ručně a jedno je odchováváno přirozenou cestou pod rodiči. Na serveru ParrotsDailyNews.com o tom informoval kurátor ptáků Loro Parque Juan Cornejo.

ParrotsDailyNews.com
Za zmínku též stojí čtyři mláďata nestorů kea, které chovatelé v Loro Parque dokrmují ručně. „Vejce snesli keové již v lednu, nyní jsou mláďata umístěna v Baby Station a rostou neuvěřitelnou rychlostí,“ uvedl Cornejo, který minulý měsíc navštívil V.I.P. setkání chovatelů ve středočeských Kozovazech a měl zde přednášku o chovu a odchovu papoušků v Loro Parque. Nestory kea zmiňoval jako případ papouščího druhu, který je komplikovanější na ruční odchov. Přirozenou cestou se daří mláďata odchovávat vzácněji. O to unikátnější je letošní úspěch liberecké zoologické zahrady, která letos ohlásila odchov čtyř mláďat pod rodiči.

Prapodivný zobák mláďat nestorů kea

„Tento druh má husté a dlouhé bílé prachové peří, které chrání mláďata před chladem v jejich přirozeném prostředí. Proto je během umělého odchovu třeba, aby byla mláďata ve větším chladu než jakýkoli jiný druh papouška, jinak by došlo k utlumení jejich růstu,“ vysvětlil Juan Cornejo. „Dalším pozoruhodným rysem těchto mláďat je výskyt objemných žlutých masitých vaků po obou stranách zobáku. Tyto masité části jsou pro nestory kea jedinečné a dávají jim unikátní vzhled. Mláďata se líhnou už s nimi a tyto části zobáku rostou jako zbytek těla a zůstávají až do doby, než se mladí nestoři osamostatní. O funkci těchto vaků není nic známo, ale mám vlastní teorii, která souvisí s funkcí dlouhé horní čelisti zobáka dospělých ptáků,“ píše kurátor Loro Parque.

K TÉMATU: Loro Parque poslal devět arů kobaltových do Brazílie, výměnou získá nepříbuzné ptáky

Dospělí keové používají horní čelist zobáku pro hledání kořenů a hlíz. Když však chtějí nakrmit mladé, nemohou používat stejnou techniku jako jiní papoušci, protože by mohli ostrou dlouhou horní čelistí zobáku potomky zranit, vysvětluje Juan Cornejo. Žluté masité vaky po stranách zobáku mláďat tedy plní funkci jakéhosi nárazníku. Loni umístili chovatelé v Loro Parque kameru do jednoho z hnízd nestorů kea a sledovali průběh celého hnízdění, takže mohli tento způsob krmení přímo sledovat. „Když byla mláďata v hnízdě, krmila je výhradně samice a dělala to tak, že horní čelist jejího zobáku zapadala do masité části zobáku mláďat. Zdá se, že tato zvláštní struktura zobáku mláďat umožňuje samici krmit potomky a zároveň chrání hlavu mláděte před ostrým zobákem matky,“ říká Cornejo.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/Ltshears
Předchozí článek

Guatemala vypustí další ary arakangy do volné přírody. V druhé várce má jít o deset ptáků

Dálší článek

Singapur je velkým „překladištěm“ žaků z Afriky, za deset let jich dovezl 41 tisíc

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější