Singapur je velkým „překladištěm“ žaků z Afriky, za deset let jich dovezl 41 tisíc

Žakové z odchytuUVNITŘ DOKUMENT A TABULKY – Smutné prvenství v tranzitu papoušků žako odchycených ve volné přírodě drží Singapur. Podle studie, kterou zveřejnil časopis Oryx, bylo jen v letech 2005 až 2014 do Singapuru legálně dovezeno 41 737 žaků velkých, z toho polovina byla deklarována jako ptáci odchycení ve volné přírodě. Žakové tvořili téměř pětinu všech dovážených ptáků do Singapuru. Odchytových jedinců bude ve skutečnosti mnohem více, protože 97 procent importovaných žaků pocházelo z osmi afrických zemí, kde se tito papoušci přirozeně vyskytují: Konga, Demokratické republiky Kongo, Středoafrické republiky, Guiney, Pobřeží slonoviny, Kamerunu, Libérie a Jihoafrické republiky.
S výjimkou žaků z Demokratické republiky Kongo však měli všichni dovážení žakové v dokumentech uvedeno, že pochází z chovu v zajetí. Výbor CITES (mezinárodní úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin) umožňuje na základě kvót odchyt žaků pouze v Demokratické republice Kongo a Kamerunu. Z první jmenované země lze ročně vyvézt pět tisíc odchycených žaků, z druhé pak tři tisíce. Do Singapuru bylo ve sledovaném období deseti let dovezeno 18 344 žaků ochycených v Demokratické republice Kongo (tento stát v letech 2005 až 2014 vyvezl legálně celkem 86 744 odchycených žaků do 29 zemí světa).

Singapur vývoz

Tři ze čtyř dovezených žaků šli na export

Kongo exportyZ odchytových žaků importovaných do Singapuru tvořili ti z Demokratické republiky Kongo přes 90 procent. Zhruba polovina zůstala v Singapuru, druhá polovina byla vyvezena do jiných zemí. Z celkového počtu 41 737 dovezených žaků šlo na další export 31 529. Celkově bylo v letech 2005 až 2014 do Singapuru dovezeno 225 561 ptáků 212 druhů, které spadají do první a druhé přílohy mezinárodní úmluvy CITES. Na další export bylo určeno 136 912 ptáků, dalších 86 tisíc jedinců mělo zůstat v Singapuru a pokrýt místní poptávku. Autoři studie se ale domnívají, že jde o příliš velké číslo a tak předpokládají, že další ptáci byli ze země vyvezeni nelegálně. Většina ptáků ze Singapuru míří do Tchajwanu, Spojených arabských emirátů a Japonska.

K TÉMATU: Pašeráci vyvezli za 10 let z Šalamounských ostrovů 54 tisíc ptáků, především papoušky

Mezi dováženými a vyváženými ptáky jednoznačně převažují papoušci. Kromě žaků jde především o mníšky šedé a aratingy sluneční. Oblíbení jsou i papoušci senegalští, agapornisové fišeri, agapornisové škraboškoví, eklekti různobarví, loriové zelenoocasí, loriové červení, kakaduové šalamounští, papoušci konžští a papoušci zpěvaví. Z ohrožených druhů studie za posledních deset let zaznamenala zvýšený dovoz a vývoj latamů vlaštovčích, kakaduů bílých či amazónků bělobřichých. Autoři studie požadují, aby Singapur zpřísnil vymahatelnost úmluvy CITES a upozorňují na případ z roku 2012, kdy byl prokázán dovoz desítek tisíc papoušků ze Šalamounových ostrovů, deklarových jako odchovy v zajetí, kteří ve skutečnosti pocházeli z odchytu.

Odstíny šedi: legální obchod s ptáky uvedenými na seznamu CITES v Singapuru, zejména s celosvětově ohrožený… by potucek793

Úvodní foto: Wild Bird Trust
Předchozí článek

Úspěšný začátek hnízdní sezóny v Loro Parque: sedm mláďat trichů orlích, čtyři nestoři kea

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 22. až 24. dubna 2016

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější