Záchranná mise na Tasmánii: ochránci vypustili do přírody 15 samic neofém oranžovobřichých

UVNITŘ VIDEO – Nepřízeň osudu kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých, aktuálně nejvzácnějších papoušků žijících ve volné přírodě, se pokouší zlomit ochránci přírody na Tasmánii. Vzhledem k tomu, že se ze zimovišť v jižní Austrálii na jediné hnízdiště na tasmánském Melaleucu zatím vrátily pouze dvě divoké samice, vypustili dalších patnáct samiček odchovaných v zajetí. Papoušci pochází z australské Werribee Open Range Zoo a tasmánské záchranné stanice Healesville Sanctuary. Zoo dodala sedm samiček, záchranná stanice přidala dalších šest. Na hnízdiště byly vypuštěny koncem minulého týdne.
Werribee Open Range Zoo se podílela na monitoringu migrujících neofém po loňské hnízdní sezóně. Letos v dubnu, kdy v Tasmánii začínala zima, sledovala přesun papoušků do zimovišť v jižní Austrálii a část jich odchytila, aby mohli strávit zimu v zázemí zahrady. Nyní tyto ptáky vrací do volné přírody. Záchranná stanice Healesville Sanctuary vypustila samice odchované v zajetí (chov této stanice je na videu níže). „Tito ptáci hrají důležitou roli pro zachování druhu. Je to pro nás vždy velmi vzrušující událost, když vypouštíme zvířata a zvláště pak kriticky ohroženého druhu, jakým je neoféma oranžovobřichá,“ popsal veterinář Paul Eden z Werribee Open Range Zoo.

V zajetí se jim daří, v přírodě nikoli

„Vzhledem k tomu, že se letos ze zimovišť vrátilo jen velmi málo divokých ptáků, vypuštění papoušci sehrají kritickou roli v nadcházející hnízdní sezóně. Každý papoušek, který přelétne Bassovu úžinu (mezi Austrálií a Tasmánií, pozn. red.), je důležitý,“ vysvětluje Paul Eden. Šest samic, které na Tasmánii vypustila stanice Healesville Sanctuary, pocházelo z hejna 43 neofém oranžovobřichých, jež se podařilo odchovat v letošním roce. To je zatím nejvyšší počet za existenci záchranné stanice. Všichni vypouštění papoušci prošli důkladnou výstupní veterinární prohlídkou a obdrželi podrobný zdravotní doklad. Samice už nyní hledají vhodné hnízdní dutiny v Melaleucu.

K TÉMATU: Neofémy oranžovobřiché mají naději na přežití: ze zimovišť se vrátily dvě samičky

Zachovat neofémy oranžovobřiché v přírodě ale bude velmi těžké. Divokou populaci tvoří i s aktuálně vypuštěnými samicemi necelých čtyřicet ptáků. Všechny hnízdící páry musí ochránci detailně monitorovat a zasáhnout v případě, že by snůšce nebo mláďatům hrozilo nějaké nebezpečí. Ptáci odchovaní v zajetí navíc nemají zkušenost s migrací do zimovišť, takže jim hrozí, že náročnou cestu přes Bassovu úžinu nepřežijí. Během migrace jsou papoušci vystaveni riziku napadení predátory, zejména liškami a kočkami. Záložní populace v zajetí sice tvoří přes 300 neofém, ale pokud by zůstali jen ptáci odchovaní v péči člověka, v budoucnu by se tento druh v přírodě neobešel bez neustálé lidské pomoci.

Úvodní foto: Werribee Open Range Zoo
Předchozí článek

Máme všechny tři modré druhy arů a vystavíme je, chlubí se singapurský Jurong Bird Park

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. listopadu 2017

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější