Neofémy oranžovobřiché mají naději na přežití: ze zimovišť se vrátily dvě samičky

UVNITŘ VIDEO – Celkem dvanáct samců a dvě samice neofém oranžovobřichých evidovali v pondělí ráno ochránci přírody na jediném známém hnízdišti těchto kriticky ohrožených papoušků v Melaleucu na Tasmánii. Po pátečním návratu první samice ze zimovišť v jižní Austrálii tak bude zřejmě zažehnáno riziko vyhynutí tohoto druhu. Alespoň pro letošní rok. Dvě samice jsou ale podle ornitologů zoufale malý počet. Loni se ze zimovišť vrátily čtyři samice a deset samců, letos je poměr šest samců ku jedné samici. „Potřebujeme ještě několik samic, ale je to dobrý signál,“ říká koordinátor záchranného programu neofém oražovobřichých Mark Holdsworth.
Dalších sedm samic vypustili do přírody

Na hnízdišti se ale aktuálně pohybuje více samic. „Vypustili jsme také některé ptáky odchované v zajetí, takže je tam asi sedm dalších samic, které jsou aktuálně zaneprázdněny hledáním vhodných hnízdních dutin,“ řekl Holdsworth australskému zpravodajskému rádiu ABC. Ochránci jsou si podle něj jisti, že druh ve volné přírodě přežije minimálně další jeden rok. „Doufáme však, že se letos ze zimovišť vrátí dost divokých ptáků a celkově jich bude asi dvacet,“ dodal Holdsworth. Do zimovišť z Tasmánie odlétalo 35 divokých neofém oranžovobřichých. Většinou se vrací okolo poloviny ptáků, někdy však přes zimu zahyne až 90 procent neofém.

K TÉMATU: Poslední sezóna neofém oranžovobřichých? Ze zimovišť se vrátilo pouze 10 ptáků, samí samci

Mark Holdsworth na základě propočtů z dřívějších sezón předpokládá, že by se letos ze zimovišť mělo vrátit okolo šesti samic a že všechny vytvoří páry a zahnízdí. Společně se sedmi samicemi vypuštěnými v zajetí by šlo v nejlepším případě o třináct párů. „Bylo by dobré, kdybychom se dostali na šest samic, které by se vrátily ze zimovišť. Byl by to velmi příjemný výsledek, protože by to fakticky byl dvojnásobek samic oproti loňsku,“ vysvětlil Mark Holdsworth. „Bohužel jsme se dostali do situace, kterou nazýváme populační paradigma, což znamená, že když se dostanete na tak nízké počty, ztráta jednoho nebo dvou jedinců má dramatický dopad na celou populaci,“ varuje vědec.

Snůšky se očekávají začátkem prosince

Podle Holdswortha je těžké dostat počet ptáků v přírodě na kritickou hranici, která by zajistila přežití druhu bez lidské pomoci. „Věnujeme spoustu úsilí vypouštění ptáků odchovaných v zajetí, zvláště pak samic, které pomáhají posilovat divokou populaci. Další práce se zaměřuje na intervenci na hnízdech, aby se zvýšil úspěch při reprodukci druhu,“ popisuje Mark Holdsworth. Na jihu Austrálie pak řada dobrovolníků monitoruje zimující neofémy a pomáhá jim přežít dokrmováním. Nejvíce práce ale čeká ochránce nyní, na začátku hnízdní sezóny. Musí bedlivě monitorovat všechny samice a zjistit, kde mají hnízda.

ČTĚTE TAKÉ: Nejstarší neofémě oranžovobřiché v přírodě je už devět let. Obvykle se dožívají tří

„Samice začínají pracovat na úpravě hnízdní dutiny prakticky v den, kdy přiletí na hnízdiště. Tři až šest týdnů hnízdo upravují, většinou v umělých hnízdních budkách nebo v přírodních dutinách,“ říká Mark Holdsworth. „Samci během těchto týdnů shání potravu a krmí samice. Poté dochází k páření a od začátku do poloviny prosince dochází ke snůšce.“ Divokou populaci neofém oranžovbřichých aktuálně tvoří necelých čtyřicet ptáků, včetně dvacítky neofém vypuštěných z chovu v zajetí. Neofémy se v přírodě obvykle dožívají věku tří let, nedávno ale ochránci potvrdili pozorování devítiletého samce, který se vrátil ze zimoviště v jihoaustralské Victorii.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Předchozí článek

Mexiko řeší neobvyklý nárůst počtu nepůvodních mníšků šedých, obsadili už 97 měst

Dálší článek

Ochočeného papouška v kleci ohrožoval dvoumetrový had, který vlezl do bytu oknem

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější