Ochočeného papouška v kleci ohrožoval dvoumetrový had, který vlezl do bytu oknem

UVNITŘ VIDEO – Pokud chováte papouška jako domácího mazlíčka, obvykle víte, co by ho mohlo v domácnosti ohrozit. Výpary z teflonových pánví, avokádo, rozžhavený sporák, otevřené okno… Ale určitě byste mezi tyto hrozby nepočítali obrovitou krajtu mřížkovanou. Právě tento had ale vlezl oknem do bytu rodiny Melvina Yapa v Singapuru a pokoušel se ulovit papouška jménem Nikky. Půldruhého metru dlouhou krajtu objevila uklízečka, která se ráno chystala vyměnit podestýlku v papouškově kleci. Had byl natažený přes celou klec a bedlivě sledoval papouška, který se krčil na opačné straně uvnitř.
Krajta byla naštěstí natolik široká, že se nemohla protáhnout mezi mřížemi klece. Uklízečku ale natolik vyděsila, že okamžitě vykřikla a tím přivolala hlavu rodiny. „Probudilo mě to. Uklízečka k nám chodí ještě v době, kdy spím,“ uvedl později Melvin Yap pro singapurskou pobočku BBC. Hadi nejsou v Singapuru nikterak výjimeční, v aglomeraci se vyskytuje řada divokých druhů zvířat. Majitel bytu okamžitě doběhl do místnosti, kde se nachází klec s papouškem. Jeho desetiletá dcera mu pomáhala, když pomocí smetáku setřásl hada z klece do igelitové tašky. V ní se ale krajta začala kroutit, protože v ní nemohla dýchat.

Hada si vyzvedli ochránci a pustili ho do přírody

Melvin Yap, překvapený nemilou návštěvou, situaci nafotil a zveřejnil na svém profilu na Facebooku. Okamžitě se však stal terčem kritiky ochránců zvířat, kteří upozorňovali na necitelné zacházení s hadem. Po chvíli tedy Melvin Yap přendal krajtu do starého nepoužívaného akvária. „Okamžitě, jakmile jsem uvědomil, že se had v igelitové tašce začal bát a bránit se, jsem ho přendal do akvária,“ vylíčil Yap stanici BBC. Rodina se prý uklidnila, jakmile si uvědomila, že jde o krajtu, která není jedovatá – patří totiž mezi škrtiče. V sousedních domech se už v minulosti objevila mláďata krajt a často je obyvatelé ze strachu zabili. Nikdy však nešlo o téměř dvoumetrového dospělého hada. Krajtu si vyzvedli zástupci místního spolku ochránců zvířat a vrátili ji do přírody.

K TÉMATU: Tajemství zničeného hnízda papouška nočního odhaleno: test DNA usvědčil hada

Singapur je hustě obydlený ostrov, který lemuje primární deštný prales. V posledních letech, jak se postupně aglomerace rozrůstá, dochází v ní stále častěji ke kontaktu obyvatel s volně žijícími zvířaty. Nejde jen o hady, ale i divoká prasata, jeleny či opice. Došlo také k případům napadení lidí velkými hady. Melvin Yap ale nechtěl krajtě, která vlezla oknem do jeho bytu, ublížit. „Musíme si vážit životního prostředí, v němž žijeme. Jsem za toto setkání vděčný,“ uvedl šestačtyřicetiletý majitel papouška, jehož manželka situaci vidí poněkud jinak. Nyní bedlivě kontroluje byt, zda se v něm někde neukrývá další had. A co papoušek? „Obvykle po ránu křičí, ale po návštěvě hada byl naprosto potichu. Asi budeme muset zahájit terapii zvýšenou dávkou slunečnice,“ směje se Melvin Yap.

Úvodní foto: Melvin Yap / Facebook
2 komentářů

  1. Petr Jorda napsal:

    Malé upřesnění není to krajta královská, ale mladá krajta mřížkovaná. Krajta královská žije v přírodě v západní a střední Africe. Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..