Tajemství zničeného hnízda papouška nočního odhaleno: test DNA usvědčil hada

Papoušek noční a pakobra australskáUnikátní test vzorku DNA ze skořápek zničených vajec pomohl vědcům v Austrálii odhalit tajemství, který predátor zlikvidoval historicky první zdokumentované hnízdo vzácného papouška nočního. Nebyla to zdivočelá kočka ani krysa, nýbrž pakobra australská – původní druh hada, který se v Queenslandu vyskytuje přirozeně a vědci jej dokonce poblíž hnízda spatřili. Jen si jej nedokázali spojit se zlikvidovanými vejci unikátního ptáka, o němž se odborná veřejnost do roku 2013 domnívala, že je již téměř sto let vyhynulý. Test DNA zároveň vědcům odpověděl na otázku, proč útočník u zničeného hnízda nezanechal žádné stopy.
Hnízdo bylo ukryté v „tunelu“ z trávy a ornitologové na ně narazili v podstatě náhodou. Po šest dní a nocí moniorovali pohyb dospělých ptáků a těšili se, že natočí líhnutí a krmení mláďat. Šestý den, kdy měli v blízkosti hnízda instalovat kvalitnější kameru, která by umožnila detailnější záběr na snůšku, ale našli hnízdo vypleněné: zbyly v něm jen skořápky od vajíček. Vědci nelenili a skořápky odnesli k analýze. „Dal bych všechny peníze za to, že to udělal varan nebo agama,“ prohlašoval jeden z objevitelů hnízda, ekolog Steve Murphy. Testy, které posléze provedl Jeremy Austin z Centra pro analýzu DNA při Adelaidské univerzitě, ale prokázaly něco jiného: šlo o pakobru australskou.

Vědci čekali varana, agamu nebo lišku

Samotná analýza DNA nebyla vůbec jednoduchá, protože vědci netušili, jaký vzorek hledají. Provedli tedy stěry ze skořápek vajec, extrahovali z nich DNA a skenovali. Výsledky podrobili globální databázi vzorků DNA různých zvířat a jednoznačně identifikovali pakobru. „Abych byl upřímný, nejde o záležitost, která by se dělala příliš často, protože míra úspěšnosti nebývá vysoká,“ přiznal Jeremy Austin australskému listu The Sydney Morning Herald. Centrum si dokonce muselo objednat některé forenzní analýzy z Evropy, aby mohlo dojít k jednoznačnému závěru. „Hodně mě to překvapilo,“ připustil Austin. „Když mi Steve Murphy poslal skořápky, myslel jsem si, že hledáme zavedeného predátora, jako je kočka nebo liška. Opravdu jsem netušil, že půjde o přirozeného predátora.“

K TÉMATU: Vědci poprvé objevili hnízdo papouška nočního a zjistili, proč je tak zranitelný

Jakmile se Steve Murphy dozvěděl, že vejce v hnízdě papouška nočního zlikvidovala pakobra australská, vzpomněl si, že stejný druh hada zahlédl ráno onoho dne, kdy zjistil, že hnízdo je vypleněné. I když vědci nakonec nemohli natočit líhnutí a krmení mláďat, díky několika dospělým ptákům, které se jim podařilo odchytit do sítí a umístit na ně GPS lokátory, zjistili podrobnosti o jejich životě. Například rozluštili záhadu, zda papoušci noční pijí vodu nebo doplňují tekutiny pouze z vlhké trávy. Monitoring odhalil, že ptáci pravidelně mířili k napajedlu. Také se ukázalo, že papoušek noční dokáže za noc nacestovat nejméně 40 kilometrů. Vědci také objevili celkem tři hnízda, ale pouze jediné obsahovalo snůšku – právě to, které nakonec zničila pakobra.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..