Vědci poprvé objevili hnízdo papouška nočního a zjistili, proč je tak zranitelný

Papoušek noční hnízdoUVNITŘ VIDEO – Historicky první nalezené a zdokumentované hnízdo papouška nočního, který byl donedávna považován za vyhubeného, ohlásili australští vědci Steve Murphy a Rachel Barrová. Tedy stejní biologové, kterým se loni podařilo papouška nočního v australském Queenslandu poprvé odchytit do sítě a detailně prostudovat. „Je zajímavé, že pták, na kterého jsme posvítili baterkou, zcela ztuhl a to nám umožnilo přiblížit se k němu na metr či dva,“ popsal Steve Murphy. „Je tedy pravděpodobné, že pokud tento pták stane tváří v tvář nějaké hrozbě, prostě „zamrzne“ a doufá, že nebude objeven.“ To by ovšem naznačovalo, proč je papoušek noční tak zranitelný.
Objev hnízda papouška nočního označili vědci za „velmi zvláštní moment“, který potvrzuje, že tito ptáci už nejsou na pokraji vyhynutí. Týden po nálezu hnízda ale zjistili, že vajíčka byla zničena. „Po dobu šesti dní po objevu jsme hnízdo sledovali v noci z velké vzdálenosti za pomoci nočního vidění,“ líčí Steve Murphy. „Byli jsme schopni zaznamenat, kdy do něj ptáci přichází a kdy odcházejí, nahráli jsme si jejich hlasy a shromáždili množství informací. Šestý den jsme obdrželi z Brisbane speciální mikrokamery a večer jsme je chtěli instalovat, ale zjistili jsme, že vejce jsou zničena,“ dodal Murphy. Přesto považuje získané informace za převratné.

Narušitelé rezervace půjdou do vězení

„Podařilo se nám shromáždit spoustu důležitých informací o papouškovi nočním, které jsou naprosto zásadní pro ochranu tohoto druhu. Aniž bychom věděli, že se dokáže v noci přemisťovat až na vzdálenost 40 km, těžko bychom mohli plánovat ochranu jeho biotopu,“ říká Steve Murphy. Queenslandská vláda již potvrdila záměr vytvořit na středozápadu tohoto australského státu rozsáhlou a přísně chráněnou rezervaci, kam nebudou moci vkročit fanoušci birdwatchingu ani pytláci. Oblast má být monitorována podobnou technologií, která pomáhá potírat pytláctví v afrických národních parcích. Nejdůležitější stanoviště jsou již nyní sledována solárně napájenými kamerami, které přenáší obraz přes satelit.

K TÉMATU: Vědci poprvé v historii odchytili papouška nočního, který byl považován za vyhynulého

Podle queenslandského ministra životního prostředí Stevena Milese bude každému narušiteli přísně chráněné rezervace hrozit mimořádný postih. „Pokud na území rezervace proniknou neutorizované osoby, riskují pokutu 353 400 australských dolarů (přes 6,3 milionu korun) a až dva roky vězení,“ citoval ministra zpravodajský web ABC News. „Velice se obáváme toho, že by zpřístupnění rezervace vedlo k pytláctví a to je důvod, proč jsme přikročili k tomuto poněkud bezprecedentnímu kroku,“ dodal Miles. „Je to poprvé, co byly zákony na ochranu přírody použity takovým způsobem, ale míra znepokojení mezi strážci rezervace a vědci, kteří pracují na tomto projektu, byla tak velká, že jsme přijali odpovídající opatření.“

Úvodní foto: Steve Murphy
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..