Máme všechny tři modré druhy arů a vystavíme je, chlubí se singapurský Jurong Bird Park

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Další země se může pochlubit tím, že se zapojila do záchranných programů arů škraboškových a arů kobaltových. Po Brazílii, Kataru a Německu (v případě arů kobaltových i Španělsku a České republice) jde o Singapur. Tamní velký ptačí park Jurong Bird Park oznámil, že mu byli od katarské záchranné stanice Al Wabra a německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) na deset let zapůjčeni jeden pár arů škraboškových a dva páry arů kobaltových. Společně s již chovanými ary hyacintovými tak tento park může jako jediný na světě veřejně ukázat svým návštěvníkům všechny tři žijící modré druhy arů.
Zásluha bývalého kurátora Loro Parque?

Ara tyrkysový, poslední zástupce modrých arů, nebyl od šedesátých let minulého století spatřen a je považován za vyhynulého,“ uvedl Jurong Bird Park v oficiální tiskové zprávě. Všechny tři modré druhy arů donedávna choval a vystavoval i Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. Brazilská strana si však od něj před časem vyžádala všechny ary škraboškové a část jich umístila do německého ACTP a katarské Al Wabry. Jurong Bird Park tak bude další institucí, která se pokusí tento druh a také ary kobaltové rozmnožit. Paradoxní je, že kurátorem Jurong Bird Parku je od loňského roku bývalý kurátor Loro Parque Juan Cornejo.

K TÉMATU: Historický milník: Brazílie zahájí výstavbu centra pro vypouštění arů škraboškových do přírody

O tom, že by se v Jurong Bird Parku mohl časem objevit ara škraboškový, se spekuluje od loňského roku, kdy se v Brazílii uskutečnilo setkání chovatelských zařízení zapojených do záchranného programu tohoto druhu. Schůzky, na které bylo podepsáno memorandum o vzniku partnerského programu, se zúčastnili i zástupci Jurong Bird Parku, byť žádného aru škraboškového v té době nechovali. Nyní se situace zásadně mění. „Jurong Bird Park obdržel jednoho aru škraboškového a dva ary kobaltové od Al Wabra Wildlife Conservation a ACTP. Tito ptáci budou velvyslanci svých druhů a zapojí se do záchovného programu, který se je snaží zachránit před vyhubením,“ uvedl park ve svém vyjádření.

Veterinární kontrola ary kobaltového při příjezdu do singapurského Jurong Bird Parku (Foto: Wildlife Reserves Singapore)

„Modrá“ premiéra v Singapuru bude 22. listopadu

Jurong Bird Park je jedním z šesti členů pracovní skupiny pro záchranu a návrat ary škraboškového do přírody. Kromě něj, katarské Al Wabry a německého ACTP v ní jsou brazilský Institut Chico Mendes pro ochranu biodiverzity, organizace Parrots International a Fazenda Cachoeira. Singapurský Jurong Park se na zmiňovaném setkání skupiny v Brazílii loni v červnu zavázal poskytnout podporu programu návratu ary škraboškového do přírody s tím, že první ptáci by měli být vypuštěni v roce 2021. Brazilská vláda pro ně vytvořila speciální rezervaci v okolí farmy Concordia ve státě Bahia, kde bude i chovné zařízení a proletové voliéry, v nichž se budou mláďata připravovat na život ve volné přírodě.

ČTĚTE TAKÉ: Singapurci chtějí lépe chránit dvojzoborožce žlutozobého, zvolili ho maskotem Jurong Bird Parku

Návštěvníci singapurského Jurong Bird Parku budou moci aru škraboškového a dva ary kobaltové spatřit od 22. listopadu v expozici Parrot Paradise. „Během slavnostního otevření se návštěvníci budou moci dozvědět podrobnosti o akčním plánu a programu reintrodukce vzácných arů, který vede brazilský Institut Chico Mendes pro ochranu biodiverzity,“ dodal park. Zapůjčení ohrožených druhů odsouhlasila brazilská vláda a podle vedení singapurského parku je vyústěním skvělých diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi. Ara škraboškový je od roku 2000 v přírodě považován za vyhynulého (v zajetí jich žije okolo 150), arů kobaltových je ve volnosti okolo 1 300 a patří mezi nejohroženější druhy jihoamerických papoušků.

Úvodní foto: Jurong Bird Park
Předchozí článek

Divocí kakadu v Austrálii sabotují internet, rozžvýkali kabely za 1,4 milionu korun

Dálší článek

Záchranná mise na Tasmánii: ochránci vypustili do přírody 15 samic neofém oranžovobřichých

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější