Divocí kakadu v Austrálii sabotují internet, rozžvýkali kabely za 1,4 milionu korun

UVNITŘ VIDEO – Rozvoj vysokorychlostního internetu v Austrálii má nezvyklého nepřítele. Divocí papoušci kakadu začali sabotovat snahu telekomunikační společnosti National Broadband Network (NBN) o navýšení rychlosti internetového připojení, jež patří z celosvětového hlediska k těm horším – Austrálie s průměrnou rychlostí 11,1 Mb/s je v žebříčku zemí až na padesátém místě. NBN se to snaží zlepšit budováním nové páteřní optické sítě, ovšem tu napadli nečekaní útočníci. Divokým kakadu dráty s optickými kabely zachutnaly natolik, že jich rozžvýkali v přepočtu za 1,4 milionu korun (podle BBC škoda dosáhla 80 tisíc australských dolarů).
Pro NBN to znamená značnou komplikaci v rozsáhlé rekonstrukci telekomunikační infrastruktury, již společnost chce dokončit v roce 2021. Navíc lze předpokládat, že celková škoda bude mnohem vyšší, protože se zatím nepodařilo zkontrolovat všechny již zrekonstruované části vedení. Napadené kabely byly překousané a roztřepené. Co přesně kakaduy zlákalo k ničení kabelů, není jasné. „Možná je mate umístění a barva těch kabelů,“ míní ornitoložka Gisela Kaplanová. „Rozhodně to není jejich styl,“ dodala. Chovatelé papoušků ale vědí své – kakaduové dokáží být velmi destruktivní a nevybírají si, co zrovna zničí. Domácí mazlíčci nezřídka překoušou i kabely, které jsou pod proudem.

Byli to kakaduové tenkozobí?

„Neustále se snaží zaostřovat své zobáky a proto koušou i likvidují vše, na co narazí. Bohužel, asi se jim zalíbily naše kabely,“ řekl BBC vedoucí projektu modernizace telekomunikační sítě NBN Chedryian Bresland. „Pokud jsou v hejnu a do něčeho se pustí, jsou nezastavitelní.“ Telekomunikační operátor proto začal na vedení instalovat ochranné kryty. Pro každý stožár vyjde krytka na 14 australských dolarů, což je asi 300 korun. Na ochranu celého páteřního vedení jich budou třeba tisíce. Na druhou stranu, škody způsobené kakaduy by se mohly vyšplhat do desítek milionů korun. Vést optickou síť pod zemí se ale společnost nevyplatí, mezi jednotlivými australskými aglomeracemi jsou stovky kilometrů pouští a savan.

K TÉMATU: Australané požadují odstřel kakaduů naholících. Přemnožili se jako holubi

„Když vás nedostanou pavouci a hadi, povede se to papouškům,“ postěžoval si Chedryian Bresland na těžkou práci v australské divočině, kudy optické vedení NBN vede. BBC ani jiná média neuvedla, který druh kakadua je za škodu způsobenou telekomunikační společnosti odpovědný. S velkou pravděpodobností ale půjde o kakadu tenkozobé nebo naholící, s nimiž se potýkají zejména v Západní Austrálii. Několik radnic tamních měst dokonce požadovalo povolení k odstřelu přemnožený papoušků. Světové agentury ale zprávu britské BBC většinou doplnily snímky kakaduů žlutočečelatých.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Snowmanradio
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..