Australané požadují odstřel kakaduů naholících. Přemnožili se jako holubi

UVNITŘ VIDEO – Odstřel dvou set kakaduů naholících (Cacatua pastinator) ročně a pravidelné plašení dalších jedinců tohoto druhu žádají radní z jihoaustralské oblasti Onkaparinga poblíž metropole Adelaide. Ptáci se v oblasti přemnožili, ruší obyvatele, ničí stromy a znečišťují okolí svým trusem. Radní zároveň požadují zvýšení rozpočtu na odstraňování výkalů a zbytků papouščí potravy až na 34 tisíc australských dolarů ročně (asi 700 tisíc korun), informoval australský web Southern Times Messenger.

Místní samospráva žádá, aby se regulací počtu kakaduů naholících zabývala regionální vláda v Adelaide. Problém už přesáhnul hranice jednotlivých měst a podle radních si žádá systematické řešení. Všechny dosavadní pokusy o eliminaci negativního vlivu přemnožených papoušků na život místních lidí se minuly účinkem, proto by kontrolu nad tímto projektem měla převzít adelaidská vláda, míní radní z Onkaparingy. Zatímco dosud odmítali ptáky usmrcovat, letos poprvé si odhlasovali jejich odstřel.

Rázný zásah proti kakaduům naholícím chtějí radní odstartovat letos v říjnu. Všechna dosavadní opatření přitom zahajovali vždy až v prosinci a soustředili je na měsíce okolo přelomu roku. Nikdy přitom ptáky neusmrcovali, pouze je plašili. Pokusy s nočním rušením spících papoušků, na které svítili kapesními svítilnami nebo světlomety aut, nebo výstřely ze startovacích pistolí, selhaly. Místní obyvatelé jsou neúnosnou situací natolik pobouřeni, že se jejich hněv obrací proti místní samosprávě, již viní z neschopnosti tento problém řešit.

„Přestěhovala jsem se sem teprve loni, aniž bych o problémech s kakaduy cokoli věděla. Po negativních zkušenostech s nimi si nejsem jista, zda tu budu bydlet i nadále,“ svěřila se v diskusi pod článkem na webu Southern Times Messenger čtenářka Jennifer Harris z městečka Old Noarlunga (z něj pochází i video u tohoto článku). „Zápach z trusu ptáků je cítit přímo u oken našeho domu, výkaly jsou naprosto všude: na dlažbě, pod stromy, jsou plné roztočů a k tomu ten neustálý pískot… Na dvůr nemůžeme pustit domácí zvířata, natož naše malé děti,“ dodala.

Situace je natolik vážná, že ceny nemovitostí v oblasti kvůli přemnoženým papouškům rapidně klesly a staly se prakticky neprodejnými. Lidé se obávají nemocí, které by mohli papoušci přenést na jejich domácí zvířata, nebo i na člověka. Komunální služby totiž nezvládají včas odklízet obrovské množství výkalů, zbytky potravy a sem tam i uhynulé papoušky.

Úvodní foto: Treknature.com/Fatih Sam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..