Singapurci chtějí lépe chránit dvojzoborožce žlutozobého, zvolili ho maskotem Jurong Bird Parku

Dvojzoborožec žlutozobýNového maskota má od tohoto týdne největší ptačí park v Singapuru, Jurong Bird Park. Specializovaná zoologická zahrada, která patří mezi několik málo institucí na světě zapojených do programu návratu ary škraboškového do volné přírody v Brazílii, si zvolila za svůj symbol kriticky ohroženého dvojzoborožce žlutozobého. „Myslíme si, že tento pták bude perfektní vyslanec, protože má vazby na všechny ptáky, kteří jsou ohroženi a potřebují pomoc a ochranu,“ řekl stanici CNN Indonesia zástupce generálního ředitele provozující společnosti Jurong Bird Parku Cheng Wen-Hau.
„Dosáhli jsme velkých úspěchů při vracení zoborožce přilbového do volné přírody v Singapuru. Mezitím se ale objevily další druhy, jako je zoborožec štítnatý, které kvůli vytrvalému nelegálnímu lovu naléhavě potřebují naši pomoc,“ uvedl Cheng Wen-Hau. Tento zoborožec a další zástupci rodu patří ke stále ohroženějším ptákům. Podle Červené knihy ohrožených živočichů IUCN počty zoborožců, zejména pak zoborožců přilbových, ve volné přírodě rapidně klesají. Hlavně na Sumatře. Jmenování dvojzoborožce žlutozobého maskotem Jurong Bird Parku by mělo zvýšit naději na lepší ochranu a záchranu ohrožených zoborožců.

Do singapurského Jurong Bird Parku letos nastoupil bývalý kurátor ptáků z Loro Parque na Tenerife Juan Cornejo (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Do singapurského Jurong Bird Parku letos nastoupil bývalý kurátor ptáků z Loro Parque na Tenerife Juan Cornejo (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jurong Park chová 18 druhů zoborožců

Jurong Bird Park v době svého vzniku v roce 1971 choval pouze pět druhů zoborožců. V současnosti však vlastní největší kolekci zoborožců pocházejících z jihovýchodní Asie. Celkem chová 18 druhů zoborožců, z toho 11 je právě z tohoto regionu. Singapurský ptačí park se také dlouhodobě aktivně podílí na zachování zoborožců ve volné přírodě. Například v roce 2005 zachránil vejce zoborožce bělolícího hnízdícího přímo na území Singauru a v roce 2013 se Jurong Bird Parku podílel na záchraně hnízda stejného druhu na ostrově Pulau Ubin.

K TÉMATU: Historický milník: Brazílie zahájí výstavbu centra pro vypouštění arů škraboškových do přírody

Singapurský Jurong Bird Park je velmi známou zoo, do které nedávno nastoupil bývalý kurátor Loro Parque na Tenerife Juan Cornejo. V největším papouščím parku na Kanárských ostrovech ho vystřídala brazilská chovatelka papoušků a kurátorka Márcia Weinzettl. Juan Cornejo je blízký i českým chovatelům, letos v březnu přednášel na V.I.P. setkání chovatelů papoušků ve středočeských Kozovazech a při té příležitosti navštívil několik soukromých chovů, ale také Zoo Praha nebo Papouščí zoologickou zahradu v Bošovicích. Doprovázel tehdy skupinu indických chovatelů, kterlu vedl Anil Garg.

Úvodní foto: Wildlife Reserves Singapore
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..