Brazilci vyslyšeli kampaň ochránců přírody a vrací načerno chované amazoňany vínorudé

Amazoňan vínorudýŠestnáct amazoňanů vínorudých se podařilo získat brazilským ochráncům přírody od obyvatel měst a obcí v okolí národního parku Araucaria, kde tito papoušci přirozeně žili a kam je vědci od roku 2010 znovu vypouští. Majitelé načerno chovaných exotů vyslyšeli výzvu ochránců v rámci kampaně brazilského Institutu pro zachování biologické rozmanitosti (ICMBio) a využili šance beztrestně odevzdat ptáky, které získali nelegálně od překupníků nebo je sami vybrali z hnízd ve volné přírodě. Papoušci projdou karanténou a budou zapojeni do skupiny ptáků, které ochránci připraví na vypuštění do národního parku Araucaria.
Odevzdaní papoušci pochází od obyvatel měst Paraná, Santa Catarina a z přilehlých obcí. „Kampaň oslovila poměrně dost lidí. Hodně jich nám aktivně volalo. Právě od nich jsme získali tyto papoušky,“ popsal vedoucí projektu Juliano Rodrigues Oliveira. „Teď mají papoušci novou šanci žít s ostatními zástupci svého druhu, dostávat správné krmivo a získat patřičnou péči. Víme, že mnoho lidí chová doma zvířata odchycené z volné přírody, mají je rádi a pořídili si je s dobrými úmysly, ale není pochyb o tom, že pro dobro těchto zvířat je nejlepší, když budou žít znovu ve volné přírodě nebo ve specializovaném chovném centru,“ dodal Oliviera.

Musí je odvyknout na lidi

Převoz odevzdaných amazoňanů vínorudých do specializovaného chovného centra (Foto: ICMBio)
Převoz odevzdaných amazoňanů vínorudých do specializovaného chovného centra (Foto: ICMBio)

Úřady v kampani vsadily především na zdůrazňování beztrestnosti těch obyvatel, kteří se přiznají k držení ohrožených papoušků odchycených ve volné přírodě. „Kromě toho, že jsme chtěli zajistit dobré životní podmínky pro zvířata, bylo naším dalším cílem snížit počet nelegálně chovaných ptáků v regionu, zejména v blízkosti národního parku,“ uvedl Juliano Rodrigues Oliveira. Kromě dobrovolně odevzdaných amazoňanů vínorudých úřady získaly informace i o dalších nelegálně chovaných ptácích. Takto získaní papoušci putovali do akreditované instituce, kde podstoupí rehabilitaci a přípravu na převoz do specializovaného chovného centra.

K TÉMATU: Brazilští ochránci přírody vypustili do národního parku Araucarias už 83 amazoňanů vínorudých

Papoušky čeká poměrně náročná „odvykací kůra“, během níž by měli znovu získat instinkty divokých zvířat a připravit se na případné vypuštění do národního parku Araucaria. Ne všichni amazoňané ale budou mít takové štěstí. Vybraní jedinci by měli získat volnost v průběhu několika měsíců, přičemž vědci je vybaví mikrovysílačkami. Od roku 2010, kdy projekt reintrodukce amazoňanů vínorudých do národního parku Araucaria odstartoval, už bylo takto vypuštěno 83 papoušků. Předtím se zde amazoňané vínorudí téměř dvacet let nevyskytovali. V celé Brazílii a části Argentiny a Paraguyae žije pouze okolo dvou a půl tisíce těchto ptáků, kteří jsou vedeni jako ohrožení v Červené knize IUCN.

Úvodní foto: ICMBio
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 4. až 6. listopadu 2016

Dálší článek

Singapurci chtějí lépe chránit dvojzoborožce žlutozobého, zvolili ho maskotem Jurong Bird Parku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější