Filipínci dopadli gang pašeráků z Indonésie, zabavili 312 zvířat včetně kakadu palmových

UVNITŘ FOTO – Tajné zázemí pro překupníky s volně žijícími druhy exotických zvířat objevili minulý týden policejní vyšetřovatelé v městské části Pasay City ve filipínské metropoli Manile. Podle ochranářské organizace TRAFFIC šlo výhradně o endemické druhy z Indonésie. Celkem bylo zabaveno 312 ptáků a savců, včetně víc než stovky papoušků, mezi nimiž nechyběli kakadu žlutočečelatí poddruhu triton, kakadu molučtí a kakadu palmoví. Vyšetřovatelé se domnívají, že většina zvířat pochází z Papuy – Nové Guiney. Z menších druhů papoušků se v domě nacházeli loriové tříbarví a loríčkové červenohlaví, ale také rajky červené, dále vakoveverky létavé a klokani.
Mnoho zabavených zvířat následně uhynulo. Filipínská strana se proto obrátila na indonéské úřady s žádostí o repatriaci zbylých exemplářů do země původu. Při operaci proti pašerákům, na které se podílela filipínská operační skupina pro boj proti pašování slonoviny a nelegální obchod se zvířaty Bureau for Management of Biodiversity (BMB) a National Bureau of Investigations, byli zadrženi čtyři muži. Jeden z nich měl už dříve problémy se zákonem kvůli nezákonnému držení a obchodování s volně žijícími živočichy z Indonésie a Filipín, konkrétně se scinky, kakadu palmovými a endemickými druhy z filipínského ostrova Palawan, jako je lesní želva Siebenrockiella leytensis.

Záběr z domu ve filipínské Manile, kde policisté narazili na nelegálně odchycené papoušky a další zvířata původem z Indonésie (Foto: TRAFFIC)

Vakoveverky létavé nacpané v malé kleci před plánovaným transportem (Foto: TRAFFIC)

Vystresovaní kakaduové žlutočečelatí poddruhu triton (Foto: TRAFFIC)

Zpřísněte tresty, žádají ochránci

Obvinění skončili ve vazbě, kde zůstanou až do soudního jednání. Regionální ředitelka ochranářské organizace TRAFFIC pro jihovýchodní Asii Kanitha Krishnasamy pochválila filipínské úřady za příkladnou spolupráci při odhalení organizované skupiny nelegálních obchodníků se zvířaty. „Vyzýváme úřady, aby tuto spolupráci ještě prohloubily a zaměřily se na celou síť překupníků, kteří na Filipínách obchodují z indonéskými druhy zvířat a prosadily pro pachatele, kterým se prokáže opakované porušení zákona, tvrdší tresty. Je na čase, aby pochopili, že se jim takové jednání nevyplatí,“ dodala Krishnasamy. TRAFFIC už dříve upozorňoval na vzrůstající trend pašování velkého množství zvířat z Nové Guiney na Filipíny.

K TÉMATU: Policie na Severních Molukách zatkla čtyři pašeráky s 212 papoušky. Eklekty, kakaduy a lorii

V roce 2014 byly na jihu Filipín zachyceny dvě zásilky nelegálně odchycených zvířat, včetně velkého počtu papoušků (značné množství tvořili kakaduové), směřující do Manily. Pašeráci tehdy převáželi klokany rudokrké, ježury, lorie, kakadu palmové a trichy orlí. Rovněž indonéské úřady překazily řadu pokusů o nelegální vývoz zvířat ze země na Filipíny. Většinou šlo o papoušky pocházející z indonéských ostrovů, které se nachází poblíž hranice s Filipínami, jako je Maluku a Talaud. Jenom v letech 2013 až 2017 šlo o nejméně čtyři zásilky s 462 endemickými druhy indonéských papoušků. Velká poptávka je zejména po kakadu palmových a trichách orlích.

Na ochraně původních indonéských druhů ptáků se podílí i české zoologické zahrady. V rámci kampaně Silent Forest („Ztichlý les“), kterou vede evropská asociace zoologických zahrad EAZA se zaměřují na exotické pěvce – loskutáky, majny, bulbuly či krasky. Evropskou kampaň do roku 2019 vede liberecká zoologická zahrada a zapojilo se do ní několik zoo z České republiky i Slovenska.

Úvodní foto: TRAFFIC
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..