Policie na Severních Molukách zatkla čtyři pašeráky s 212 papoušky. Eklekty, kakaduy a lorii

Pašeráci na Severních MolukáchUVNITŘ VIDEO – Úspěšný zátah na pašeráky papoušků na Severních Molukách provedla tamní pobřežní policie. Minulý týden zatkla poblíž obce Rangranga v regionu Jižní Halmahera čtyři Filipínce, kteří převáželi 212 papoušků. „Zmařili jsme pokus o pašování těchto ptáků ze Severních Moluk,“ prohlásil šéf pobřežních hlídek ve správním centru Ternate Arif Budi Winofa. Mezi pašovanými exoty převládali eklekti různobarví, jichž zadržení muži převáželi 150. Na pašerácké lodi bylo zajištěno také 53 kakaduů bílých, tři loriové žlutohřbetí a jeden lorikul.
Pět papoušků cestu nepřežilo

Někteří z papoušků byli v době policejní akce již mrtví. Podle nevládní organizace ProFauna, která dlouhodobě kritizuje benevolentní přístup úřadů k vykazování původu obchodovaných ptáků, trasnport ve špatných podmínkách nepřežili tři kakaduové bílí, jeden eklektus a jeden lori žlutohřbetý. Podle policejního ředitele Arifa Budi Winofy pašeráci vstoupili do vod Severních Moluk již 28. dubna, právě poblíž obce Rangrangan. Svůj příjezd načasovali na noční hodiny a vesničanům dali pomocí baterky signál, že jsou připraveni vykupovat nelegálně odchycené papoušky.

K TÉMATU: Rekordní počet zabavených papoušků na Molukách: 250 kakaduů, loriů a eklektusů

Na Filipíny směřuje většina ptáků odchycených na Sulawesi a Severních Molukách. Papoušci jsou nabízeni na tamních ptačích trzích, nebo vyváženi do Singapuru, Malajsie či zemí Středního východu. Již v roce 2007 vydala ochranářská organizace ProFauna zprávu o nelegálním obchodování s indonéskými druhy papoušků. Z ní vyplynulo, že každoročně je ze Severních Moluk na Filipíny vyvezeno na čtyři tisíce ptáků. Mezi nejčastěji pašovanými druhy papoušků jsou kakadu bílý, lori žlutohřbetý, eklektus různobarvý a lori modrohřbetý. Velké množství ptáků se pašovalo přes obec Pelita v Severní Halmaheře, odkud byli odesíláni lodí do General Santos nebo Davao na Filipínách.

Severní Moluky nemají záchranná centra

Odhaduje se, že až deset procent pašovaných ptáků představují kakaduové bílí, jimž indonéská vláda dosud odmítla přiznat statut chráněného druhu. „Importovaní kakaduové bílí jsou z velké části ptáci odchycení z volné přírody. Jenom v letech 2012 až 2014 bylo každoročně takto odchyceno 300 až 500 jedinců na Severních Molukách, aby pašeráci naplnili poptávku od zájemců z Jávy a ze zámoří,“ říká šéf kampaně organizace ProFauna proti nelegálnímu odchytu papoušků Swasti Prawidya Mukti. Pašování ze Severních Moluk do Filipín a na Jávu umožňují nedostatečné pohraniční kontroly. Většina pašovaných ptáků pochází z regionů Jižní Halmahera, Severní Halmahera a Východní Halmahera.

ČTĚTE TAKÉ: Indonésané zadrželi pašeráka s 24 kakaduy žlutolícími napěchovanými v pet lahvích

„K nelegálnímu odchytu papoušků v jejich přirozeném prostředí v Halmaheře dochází i nadále. Částečně proto, že lesní úřad neprovádí téměř žádnou kontrolu,“ posteskl si Ekawaty Ka´aba, koordinátor organizace ProFauna na Severních Molukách. Podle Swasti Prawidya Muktiho stojí vymáhání práva v této oblasti před velkou výzvou kvůli absenci záchranných a rehabilitačních center pro zabavené ptáky. Na Severních Molukách zatím žádné takové centrum neexistuje. „Jeho vznik je naprosto zásadní, aby se zde udrželo úsilí o ochranu přírody,“ míní zástupci ochranářské organizace ProFauna.

Úvodní foto: ProFauna.net
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..