Dvůr Králové poprvé hostil setkání papouškářů zaměřených na volné létání

UVNITŘ FOTOGALERIE – Hned dva semináře zaměřené na chovatele papoušků proběhly o uplynulé sobotě 17. března. O třináctém ročníku V.I.P. setkání chovatelů v jihočeských Radostivicích jsme vás informovali již v pondělí, dnes se budeme věnovat Setkání papouškářů ve Dvoře Králové nad Labem. Tradiční zimní akce letos změnila místo konání, přestěhovala se z hotelu Agnes v Bohdanči u Kutné Hory do Penzionu Za vodou ve Dvoře Králové nad Labem. Důvod je prostý: kapacita konferenční místnosti, ale především ubytování v původním hotelu již nedostačovala, a tak bylo třeba najít adekvátní náhradu.
František Brzák byl na roztrhání

Jako organizátora setkání mě nový penzion nadchl nejen svojí polohou, protože byl opět pro všechny účastníky zhruba stejně daleko, ale i podle ohlasů po skončení setkání. Ubytování, jídlo i další služby zkrátka vyšly na výtečnou. Pojďme ale k samotnému setkání. Oproti jiným seminářům začínáme až odpoledne a probíhají dvě až tři přednášky, mezi nimiž je přestávka na večeři. První přednášku letos zajistil známý fotograf a cestovatel František Brzák, který mi vyšel vstříc i přes to, že ve stejný den měl již jednu přednášku na zmíněném V.I.P. setkání chovatelů v jižních Čechách, po němž vážil cestu 200 km, aby mohl svým vyprávěním doplněným o fotografie potěšit i návštěvníky ve Dvoře Králové.

LOŇSKÉ SETKÁNÍ: Záchrana nohy mláděte a registrace žaků CITES. Papouškářské setkání v Bohdanči přilákalo 60 účastníků

Na konci svého vyprávění udělal František Brzák „anketu“,která se týkala informací z jeho přednášky a tři nejpozornější účastníci byli oceněni nástěnným kalendářem s jeho fotografiemi pro rok 2018, včetně osobního věnování. Druhou přednášku jsem si připravil já na téma třetího hnízdění mých arů araraun v panelákovém bytě. Zaměřil jsem se i na komplikace s dvěma konečky prstů u vylíhnutého samečka ary ararauny a mláděte ary arakangy, kterého jsme podložili právě k našim araraunám stejně jako v předchozích letech. Biologičtí rodiče arakangy bohužel u všech svých mláďat uštipují články prstů a proto musí být odebírána k ručnímu dokrmení. Pokud bude tento pár hnízdit i letos, majitel jim odebere rovnou vejce, aby tomuto úrazu u mláďat předešel.

Také na Setkání papouškářů zahajoval přednášky fotograf František Brzák (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

František Brzák podepisuje výherkyni nástěnný kalendář s jeho vlastními fotkami jihoamerických exotických ptáků z volné přírody (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Chovný pár ochočených arů araraun s třemi mláďaty v panelákovém bytě (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Dvě původní mláďata arů araraun a podložené mládě ary arakangy (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Původní mláďata araraun s rodiči (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Zdeněk Krňávek přednáší o svém chovu arů araraun (Foto: archiv Zdeňka Krňávka, Operenimazlicci.cz)

Čerstvě vylíhlé mládě kakadua havraního (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Dvě rozdílně stará, uměle dokrmovaná mláďata kakadua havraního (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Všechna tři mláďata pohromadě. Věkový odstup je patrný na první pohled. (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Zkušenosti s ručním odchovem kakaduů havraních

Součástí mojí přednášky byly i první zkušenosti s ručním odchovem kakaduů havraních. Letos se nám podařilo ze čtyř odebraných vajec vylíhnout uměle tři mláďata. Čtvrté se nevylíhlo, zárodek se v něm po deseti dnech přestal vyvíjet. Během prezentace jsme se dostali i k případu eklekta různobarvého, který začal trpět nedostatkem vápníku, a jak se tento problém řešil. Po přestávce na večeři se slova ujal Radovan Kolek, který vyprávěl o vážném a ošklivém úrazu jeho volně létajícího samečka ary ararauny, který si doma nešťastnou náhodou způsobil otevřenou zlomeninu křídla a to obou kostí najednou. Na bohaté foto a video dokumentaci vysvětloval a ukazoval následnou léčbu, vytahování stehů, rehabilitaci a předvedl, v jaké fázi léčby je papoušek nyní.

ROČNÍK 2016: Pitva mláděte ararauny a odchov arů v paneláku. Setkání papouškářů v Bohdanči u Kutné Hory nenudilo

Poraněný ara má před sebou ještě poměrně dlouhou cestu k úplnému uzdravení, úraz se mu stal na Štědrý den 2017. Po poslední přednášce následovala diskuse a volná zábava, pro některé v podstatě až do rána… Co tedy říci závěrem k tomuto prvnímu ročníku přestěhovaného Setkání papouškářů? Sjelo se nás přes šedesát, kromě Františka Brzáka stihla náš seminář i jihočeské V.I.P. setkání chovatelů také královéhradecká veterinářka Veronika Milerská, která přislíbila, že příští rok přispěje vlastní přednáškou. Setkání splnilo svůj účel, opět se sešli přátelé z celé republiky, kteří se chtěli dozvědět něco nového o chovu opeřených domácích mazlíčků. Těšíme se na shledanou na letním Papouščím dni u vodní nádrže Krásné u Šumperka, který se letos uskuteční v sobotu 4. srpna!

Otevřená zlomenina křídla u ary ararauny (Foto: Radovan Kolek)

Rentgen zafixovaných zlomenin křídla v den úrazu (Foto: Radovan Kolek)

Bandáž poraněného křídla poté, co si ararauna začala sundávat obvaz (Foto: Radovan Kolek)

Druhý rentgen po úrazu (Foto: Radovan Kolek)

Poraněné křídlo po vytažení drátů (Foto: Radovan Kolek)

Vyšetření v narkóze týden před vytažením drátů (Foto: Radovan Kolek)

Kontrola zadrátovaného křídla v narkóze (Foto: Radovan Kolek)

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz
1 komentář

  1. kridla ara ararauna napsal:

    Dobry den, rad bych se zeptal ohledne kridel, mam aru araraunu ktere ustiply v hnizde posledni clanek kridla. Zda se neda nejak vyrobit proteza? Pirka z druhe ary mam co odpadly. Dekuji prosim o info na muj email tom.pitra@yahoo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..