Poslední pokus o záchranu neofém oranžovobřichých: polovinu letošních mláďat před zimou odchytí

UVNITŘ VIDEO – Tasmánská vláda rozhodla o posledním zoufalém pokusu, jak zachovat divokou populaci neofém oranžovobřichých, která čítá necelých 50 jedinců. Polovinu mláďat, která byla letos odchována na jediném zbylém hnízdišti na tasmánském Melaleucu, ochránci přírody odchytí a přemístí na zimu do záchranné stanice Hobart. Papoušky vypustí zpět do přírody zase až na jaře, na začátku nové hnízdní sezóny. Rozhodnutí padlo poté, co se po minulé zimní sezóny ze zimovišť v jižní Austrálii vrátila asi jen desetina ptáků. Členové záchranného týmu poté museli zbytkovou populaci doplnit o více než dvacet jedinců odchovaných v zajetí.
„Odchycená mláďata půjdou o prvním březnovém týdnu do záchranné stanice, od tohoto roku takto budeme odchytávat polovinu odchovaných mláďat,“ řekla australskému zpravodajskému serveru ABC.net.au bioložka Shannon Troyová. „Vylíhla se ve volné přírodě, naučila se od svých rodičů, jak přežít v Melaleucu. Proto doufáme, že tyto získané poznatky převažují nad možnými negativy, když je budeme několik měsíců během zimy držet v zajetí,“ dodala. Několik záchranných stanic na Tasmánii a v Austrálii chová na 300 neofém oranžovobřichých, které jsou zároveň genetickou pojistkou pro případ, že by divoká populace tohoto druhu vyhynula.

Vyhnout se riskantní migraci

Každý rok ochránci vypouští část ptáků odchovaných v zajetí na hnízdišti v Melaleucu, aby posílili tamní populaci a doplnili zejména nedostatek samic. Podle ornitologa Marka Holdswortha, který se zabývá studiem neofém téměř 40 let, je tento druh opravdu na pokraji vyhynutí. „To, co nyní nutně potřebujeme, je několik úspěšných hnízdních sezón a přežití většího počtu ptáků, aby se nakonec vyhnuli vyhynutí,“ vysvětluje. Práce na jediném tasmánském hnízdišti neofém oranžovobřichých je pro ochránce složitá. Jediným dopravním prostředkem, kterým se lze na hnízdiště dostat, je malé dopravní letadlo.

K TÉMATU: Zničí golfové hřiště za 20 milionů dolarů zimoviště kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché?

Neofémy oranžovobřiché letos v přírodě odchovaly 31 mláďat. Pokud by ochránci část z nich neodchytili, zcela jistě by některá mláďata uhynula při cestě do zimovišť v Austrálii. Navíc vhodných zimovišť na jihu kontinentu rapidně ubývá. Podle Dejana Stojanovice, dalšího z biologů, který se hodně angažuje v záchranném projektu neofém oranžovobřichých, ale i dalšího tasmánského papouška latama vlaštovčího, neofémám nesvědčí ani fakt, že travnatý hnízdní biotop v Melaleucu zarůstá a nedochází v něm k přirozené obnově porostu občasnými požáry. „Pro neofémy tak ubývá zdrojů potravy, což by mohlo potenciálně vést k úhynu řady dalších ptáků,“ varuje. Ochránci však neofémy na hnízdišti pravidelně dokrmují.

Úvodní foto: Zoo Adelaide
Předchozí článek

Australská vláda vytvoří obrovskou rezervaci pro papoušky noční. Bude mít milion hektarů

Dálší článek

Malajsijská pobřežní hlídka vyplašila pašeráky, ti naházeli klece s 300 exotickými ptáky do moře

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější