Zničí golfové hřiště za 20 milionů dolarů zimoviště kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché?

UVNITŘ VIDEO – Nejohroženějšího papouška světa, který dosud žije ve volné přírodě, australskou neofému oranžovobřichou, čeká další nepříjemná výzva. Jihoaustralský guvernér Hieu Van Le vyslovil předběžný souhlas s výstavbou šestatřicetijamkového golfového hřiště a turistického resortu v písečných dunách u města Robe, které jsou známé jako jedno ze zimovišť těchto kriticky ohrožených ptáků. Projekt golfového hřiště a resortu Nora Creina za 20 milionů dolarů (v přepočtu půl miliardy korun) ohrozí nejen zimující neofémy, ale také vzácné „pavoučí“ orchideje Caladenia richardsiorum, informoval jihoaustralský list The Advertiser. Oba vzácné druhy jsou na pokraji vyhynutí.
Investoři golfového hřiště, bratři Damian a Justin Scanlonovi, nyní musí přesvědčit australskou federální vládu, že zařízení, které má vzniknout 15 kilometrů jihovýchodně od Robe na soukromém pozemku, neohrozí ani vzácné ptáky, ani orchideje. Neoféma oranžovobřichá je nejvzácnějším australským ptákem, ve volné přírodě nepřežívá ani 40 jedinců tohoto druhu. Papoušek doplácí především na ztrátu původních biotopů, k čemuž by mohlo dojít právě i u města Robe. Jak neoféma, tak orchidej, jsou chráněni podle federálních zákonů o životním prostředí, které zakazují jakékoli poškozování jejich biotopů. K projektu golfového hřiště se tak musí vyjádřit federální ministerstvo životního prostředí.

Ohrožené písečné duny, kde zimují neofémy oranžovobřiché:

Ministr: hřiště zvýší výnosy z turistiky

Na místě budoucího golfového hřiště roste asi sto vzácných orchidejí. Kolik neofém oranžovobřichých zde zimuje, není jasné. Papoušci se v zimě různě přesouvají. Podle bratrů Scanlonových by neofémy výstavbou golfového hřiště přišly o 48,8 hektarů potenciálního zimoviště. Budoucí provozovatelé resortu ale slibují, že by tuto ztrátu nahradili odstraněním náletové vegetace na sousedních pozemcích o rozloze 90 hektarů, kam by se podle nich mohly neofémy přesunout. Projekt golfového hřiště a resortu vznikl již v roce 2014 a podle jihoaustralské vlády by měl vytvořit 170 pracovních míst na plný úvazek. Jeho součástí má být i luxusní butik a sedmihvězdičkové wellnes centrum s hotelem.

K TÉMATU: Záchranná mise na Tasmánii: ochránci vypustili do přírody 15 samic neofém oranžovobřichých

Podle jihoaustralského ministra cestovního ruchu Leona Bignella generuje golfová turistika v Austrálii jednu miliardu dolarů ročně. Jižní Austrálie ale dosud nemá žádné golfové hřiště, které by se umístilo v celoaustralském žebříčku TOP 20. „Golfové hřiště Nora Creina a nově plánované hřiště na ostrově Kangaroo mají za cíl tuto situaci změnit a představují obrovský potenciál pro špičkové zahraniční hráče, což dále povzbudí rekordní turistický obrat ve výši 6,3 miliardy dolarů,“ prohlásil ministr. „Už jsme byli svědky obrovského nárůstu tržeb, kterého dosáhly nové golfové resorty na severním pobřeží Tasmánie a chceme využít rostoucího trendu mezinárodní golfové turistiky i zde,“ dodal.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Předchozí článek

Moje první zkušenosti s líhnutím a dokrmováním mláďat kakaduů havraních

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 1. až 3. prosince 2017

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější