Moje první zkušenosti s líhnutím a dokrmováním mláďat kakaduů havraních

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Jednoho dne se na mě obrátil můj známý chovatel, zda bych neměl zájem uměle vylíhnout a dokrmit mláďata kakaduů havraních. Neměl jsem s tímto druhem vůbec žádné zkušenosti, tak jsem nevěděl, zda do toho mám jít či nikoli. Po krátkém zhodnocení situace jsem ale na nabídku kývl. Přeci jenom už několik let ručně dokrmují jiné velké a střední papoušky a veterinární péči mám kdykoli – doslova 24 hodin denně – po ruce pro případ, že by bylo třeba řešit něco opravdu urgentního. Úzce spolupracuji s MVDr. Petrem Vitáskem ml., který má vlastní ordinaci v Šumperku a také v Rudě nad Moravou.
Převoz vejce a umělé líhnutí

Příběh s kakaduy havraními začal v době, kdy se první mládě mělo líhnout za deset dní a já jsem si v transportní líhni vezl vajíčko od sto kilometrů vzdáleného chovatele. Vejce se nakonec naklubalo již za osm dní a od této chvíle se mládě za 52 hodin samo vylíhlo. Po dřívějších zkušenostech mláďatům zásadně při líhnutí nepomáhám, protože pokud je jedinec zdravý a silný, musí se vyklubat sám. Malý kakadu havraní se tedy vylíhl 18. října v 15 hodin, silný a zdravý. S ručním dokrmováním jsem začal až po nějaké době, jak je u umělého odchovu běžné a poté jsem nasadil pravidelnou frekvenci jako u jiných mláďat v minulosti.

K TÉMATU: Třetí hnízdění araraun v paneláku: jak přijaly a nakonec odmítly podložené mládě arakangy

Malý kakadu nejevil žádné odlišné chování od mláďat jiných druhů papoušků, kromě toho, že o krmení nijak hlasově nežadonil. Maximálně si v inkubátoru sedl. Protože jsem chtěl mláděti zajistit patřičnou socializaci a další kakadua jeho druhu jsem zrovna neměl, využil jsem příležitosti, která se mi naskytla, a vzal si k ručnímu dokrmení dvě mláďata eklektů různobarvých. Odchovávat jedno samotné mládě není zrovna to nejlepší a tito papoušci mu po nějakou dobu dělali tedy společnost.

Kakaduové havraní středoaustralští (poddruh samueli) u chovatele, od kterého pocházela vajíčka (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
Naklubané vejce 52 hodin před vylíhnutím mláděte (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
Čerstvě vylíhlé a ještě pořádně neoschlé mládě (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
Po oschnutí a ručním nakrmení (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
Mláďata černých kakaduů připomínají pampelišky (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
I takový prcek se dokáže ozvat o svoji dávku dokrmovací kaše (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Problém s přemnoženými bakteriemi v trusu

U všech ručně dokrmovaných mláďat si nechávám dělat pravidelně kontrolní rozbor trusu. U malého kakadua havraního se objevilo v určité době zvýšené množství bakterií, které ho sice neohrožovalo na životu, ale situaci bylo třeba důsledněji monitorovat pro případ, že by se objevily obtíže v podobě pomalejšího trávení, než je obvyklé. To se také během následujících dvou dnů stalo a na základě tohoto stavu byla mláděti nasazena antibiotika. Po kontrolních rozborech jsme je mohli po šesti dnech opět vysadit. Poté se už problémy s trávením neobjevily. U mladých eklektů jsme prováděli rozbor trusu hned po odebrání od rodičů z budky, ale žádné bakterie se u nich neobjevily. A to platilo po celou dobu jejich ručního dokrmování.

ČTĚTE TAKÉ: Jak jsme zachraňovali mládě žaka, které si pádem z budky poškodilo nohy

Po nějaké době mi opět zavolal chovatel, od kterého jsem si dovezl vejce kakadua havraního, že samice snesla další vejce, které hned umístil do líhně. Domluvili jsme se tedy, že vyčkáme, zda samice nesnese ještě jedno a poté bychom ho po ujištění, zda je oplozené, vzhledem k tomu, že samice nesedla ani na vejce předchozí rovněž odebrali a já bych si pro obě přijel. Umělé líhnutí chovatel zvolil i kvůli špatné zkušenosti z loňského roku, kdy kakaduové měli oplozenou snůšku, ale kvůli opravám blízké silnice a pravidelnému jezdění dusacích strojů se nakonec ani z jednoho vejce mládě nevylíhlo. Jak jsme se dohodli, tak to nakonec dopadlo: obě vejce jsem si po ujištění, že druhé je oplozené, opět v pořádku dovezl domů.

Detail hlavy mláděte po otevření očí (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
Krátce předtím, než kakadu začal obrůstat černým peřím (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
Socializace s dvěma mláďaty eklekta různobarvého, samečkem a samičkou (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
Kakadu eklekty jasně převyšoval (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
Žluté prachové peří pomalu mizí a nahrazuje ho černé peří dospělých ptáků (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
Mladý kakadu se hlásí o krmnou dávku (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
S mladším bratříčkem. U obou kakaduů analýza DNA prokázala, že jde o samce. (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)

Živý přenos líhnutí druhého mláděte

Líhnutí mláděte z druhého vejce jsem přenášel 16. listopadu živě na Facebooku ve skupině Papoušci, papoušci a zase papoušci. Kakadu se vylíhnul v 11:30 hod. za zájmu několika desítek a posléze stovek lidí, kteří video s přenosem sdíleli dál. Rovněž u tohoto druhého mláděte trvalo líhnutí od prvního naklubání 53 hodin, takže jsem zhruba tušil, kdy bude potřeba vejce sledovat častěji kvůli zmiňovanému přenosu. Postupně jsem pořizoval videa i fotky prvního i druhého mláděte a opět je zveřejňoval na Facebooku, aby ostatní viděli, jak malí kakaduové havraní prospívají a rostou. Zároveň nemám problém zveřejnit, jak bych řešil jejich případné zdravotní problémy, protože to se při ručním dokrmování stává a chci se podělit nejen o dobré, ale i špatné zkušenosti.

NAPSALI JSME: Papoušci a antibiotika: kontroverzní téma, o kterém se příliš nemluví

Co se týče třetího vejce kakaduů havraních, o kterém jsem se zmiňoval, bylo rovněž oplozené, ale zhruba deset dní před termínem líhnutí se embryo v něm přestalo vyvíjet a odumřelo. Nicméně v době dokončování tohoto článku mě opět kontaktoval majitel kakaduů a oznámil mi, že samice snesla čtvrté vejce. Rovněž ho odebral a nyní čekáme, zda bude oplozené či ne. Ukáže se to v nejbližších dnech. Samice dostala do budky podkladek, aby jí chovatel zabránil ve snášení dalších vajec a zbytečnému vysilování.

Video z líhnutí mláděte kakadua havraního poddruhu samueli:

Úvodní foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz
Předchozí článek

Zákaz dovozu odchytových ptáků do EU snížil celosvětový obchod s nimi o 90 procent. Většinu odebírá Asie

Dálší článek

Zničí golfové hřiště za 20 milionů dolarů zimoviště kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější