Zákaz dovozu odchytových ptáků do EU snížil celosvětový obchod s nimi o 90 procent. Většinu odebírá Asie

UVNITŘ VIDEO – Zásadní pokles zájmu o obchodování s ptáky odchycenými z volné přírody zaznamenaly ochranářské organizace po vydání zákazu jejich dovozu do zemí Evropské unie. Opatření, které platí od roku 2005, vedlo k celosvětovému snížení počtu ročně prodaných odchytových ptáků z 1,3 milionu v roce 2004 na loňských 130 tisíc. Informoval o tom britský list The London Economic. Zákaz dovozu ptáků odchycených ve volné přírodě zavedla EU před dvanácti lety poté, co v Británii uhynul na ptačí chřipku papoušek dovezený ze Surinamu. Veterinární laboratoře Weybridge u něj diagnostikovala virus H5N1, který už dříve vedl k úmrtí více než stovky lidí v Asii.
Většina dovozů směřovala do západní Evropy

Nelegální obchod s volně žijícími ptáky vedl podle EU k šíření této nemoci, na kterou zatím neexistuje léčba a konkrétně u viru H5N1 představuje vážnou hrozbu i pro lidi. Zásadně také drancoval divoce žijící populace ptáků, většinou papoušků a dalších exotických druhů. Mezi nejvíce postižené druhy patřili afričtí papoušci žako, ale také jihoamerické druhy papoušků. Před evropským zákazem dovozu odchytových ptáků se obchod s těmito jedinci soustředil především na dvě velké skupiny ptáků. Asi 80 procent dovozů se týkal kanárů a dalších drobných pěvců, 18 procent představovali papoušci. Po vydání zákazu v roce 2005 se poměr otočil. Drobní exoti tvoří méně než 20 procent obchodovaných ptáků v EU, papoušci téměř 80 procent.

K TÉMATU: Nekupujte papoušky žako z přírody, nabádá kampaň. Na jednoho přeživšího připadá 20 uhynulých

Největším dovozcem papoušků v Evropě byla až do evropského zákazu Británie. Jenom v letech 2000 až 2003 dovezla 114 108 ptáků, což znamenalo sedmé místo z celosvětového hlediska. Drtivá většina dovážených exotů pocházela z volné přírody. Právě Británie stojí za dvanáct let starým zákazem importů divokých ptáků, o jeho vydání požádala britská vláda poté, co byl potvrzen zmiňovaný případ zavlečení viru H5N1 na britské ostrovy. Nebyli to však jen britští obchodníci, kdo učinil z Evropy velmoc v dovozech nelegálně odchycených opeřenců. Belgie, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko a Španělsko představovaly před evropským zákazem dvě třetiny celosvětového obchodu s nelegálně odchycenými ptáky v přírodě.

Nejvíce odchytů bylo v Africe, nyní v Latinské Americe

Importovaní ptáci pocházeli především ze západní Afriky, ze 70 procent z Guiney, Mali a Senegalu. „Když jsou volně žijící ptáci ve své domovině odchyceni a prodáni do jiné země, má to v obou státech své důsledky. V zemi, kdy jsou odchyceni, to může vést ke ztrátě biologické rozmanitosti. Naše studie ale prokazuje, že mezinárodní obchod s ptáky je hlavní příčinou šíření invazních druhů ptáků po celém světě,“ říká Dr. Diederik Strubbe z Centra pro makroekologii, vývoj a klima na Kodaňské univerzitě. Nepůvodní druhy ptáků mohou podle něj narušit místní ekosystémy, ničit zemědělské plodiny a konkurovat původním druhům ptáků.

ČTĚTE TAKÉ: Odchytové žaky bez vývozního a dovozního povolení zabavíme, varuje Česká inspekce životního prostředí

„Zákaz obchodování s odchycenými ptáky v EU a následující dramatický pokles počtu ptáků, s nimiž se obchoduje, snižuje toto riziko prakticky pro většinu světa,“ míní Strubbe. Rozhodnutí EU vedlo k radikálním změnám v obchodování s odchytovými ptáky. Dovozci začali prakticky pomíjet trhy v západní Evropě, které pro ně byly do té doby klíčové, a výrazně také klesl vývoz ptáků ze západní Afriky, odkud pocházelo nejvíce importovaných jedinců. Roli regionu, z něhož se nejvíce vyváží odchytoví ptáci, převzaly země Latinské Ameriky. Tato část světa je nyní zodpovědná za více než polovinu celosvětového vývozu volně žijících ptáků. Novými cílovými zeměmi se místo západní Evropy stali Mexiko a Spojené státy, kde vzrostl počet ročně dovezených ptáků z 23 na 82 tisíc.

Roli importérské velmoci převzala Asie

Ve Spojených státech je ale obchod s volně žijícími ptáky zakázán. Obchodníci musí prokázat legální původ nabízených zvířat. Podle Dr. Luise Reina z Výzkumného centra CIBIO-InBIO v Portugalsku je ale znepokojivé, že se obchod s volně žijícími ptáky přesouvá do oblastí s vysokou biodiverzitou. „Například země jihovýchodní Asie se stávají významnými dovozci těchto ptáků. Tyto oblasti jsou nyní vystaveny vyššímu riziku zavlečení invazních druhů ptáků,“ varoval. „Naše výsledky jasně mluví ve prospěch globálního zákazu obchodu s volně žijícími živočichy, pokud chceme snížit počet ptáků, s nimiž se takto obchoduje a minimalizovat riziko šíření invazních druhů.“

NAPSALI JSME: Zabavení papoušci se vrátili z pražského letiště zpět na Bali. A zřejmě opět poletí do Prahy

Luise Reine považuje za pozitivní fakt, že studie prokazuje účinnost takového kroku. Nelegální odchyt a obchod s volně žijícími ptáky jsou ale nesmírně lukrativní, takže bude těžké přesvědčit všechny země, aby jej účinně potíraly. Například ceny papoušků žako odchycených z volné přírody se podle The London Economics na černém trhu pohybují od dvou tisíc liber (asi 60 tisíc korun) a vzácnější druhy papoušků a sokoly lze zakoupit za 10 tisíc liber (300 tisíc korun). Za nejvzácnější druhy papoušků kakadu si pašeráci podle studie dokáží říci i 20 tisíc liber (600 tisíc korun). Reálné ceny těchto papoušků jsou však mnohem nižší, takže není jasné, jakým způsobem je autoři studie kalkulovali.

Úvodní foto: Conservation Action Trust
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..