UVNITŘ VIDEO – Zařazení papoušků žako do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin příliš nepomohlo divoce žijícím populacím těchto ptáků v přírodě. Jak upozornila organizace Wilds Conservation Society (WCS), nelegální odchyt a obchod s žaky pokračuje i nadále, ale bez jakýchkoli regulí. Do loňského roku alespoň existovaly kvóty pro legální odchyt a export žaků z Demokratické republiky Kongo a z Kamerunu. Po přeřazení žaků do CITES I tyto kvóty přestaly platit a obchodování s žaky přestalo být kontrolované. Odchyty a vývoz papoušků ale pokračují se stejnou, ne-li vyšší intenzitou.
WCS společně se zoologickou zahradou v americkém Bronxu založila speciální záchranné zařízení v Demokratické republice Kongo, kam umisťuje papoušky žako zabavené pašerákům. Stanicí již prošly tisíce ptáků a 900 z nich bylo znovu vypuštěno do přírody. Vzhledem k tomu, že cena divokých papoušků žako na černé trhu stoupla za poslední rok od jejich zařazení do CITES I pětinásobně, divoké populace těchto ptáků byly v řadě lokalit zcela vydrancovány. Domorodí lovci používají pro chytání žaků speciální pasti s lepidlem, které umisťují ke známým napajedlům. Nezřídka takto uloví i stovky jedinců najednou. Následný odchyt a transport však nepřežije většina ptáků.
V Kongu vzniká druhá rehabilitační stanice
Ochránci přírody z WCS upozorňují, že na jednoho přeživšího žaka, který se dostane ke koncovému zákazníkovi v Asii nebo Evropě, připadá dalších 20 uhynulých papoušků, kteří nepřežijí otřesné podmínky transportu a držení ptáků v nelegálních „překladištích“. Často se tu tísní stovky papoušků v malých voliérách bez bidel, dostatku potravy a čisté vody. Pašeráci již zcela nebo téměř zlikvidovali populace žaků v Beninu, Burundi, Keni, Rwandě, Tanzanii a Togu. „Ghana odhaduje, že tamní populace papoušků žako klesla o 90 až 99 procent,“ konstatuje WCS. „Lesy, které byly plné těchto papoušků a jejich křiku, jsou nyní zcela tiché.“
K TÉMATU: Ovlivní nějak povinná registrace CITES ceny papoušků žako? Chovatelé se neshodují
WCS společně se Zoo Bronx nyní dokončují druhou záchrannou stanici pro žaky v Demokratické republice Kongo a zároveň rozjíždí kampaň na videoportálu YouTube, v níž nabádají chovatele papoušků po celém světě, aby nekupovali odchytové žaky. „Je to srdcervoucí zážitek, když vidíte tolik poraněných papoušků, kteří se snaží přežít,“ popisuje zkušenosti z přebírání zabavených zásilek nelegálně odchycených papoušků žako David Oehler, kurátor ptáků v Zoo Bronx. „Veterinární personál WCS dělá vše, co může, aby zachránil co nejvíce papoušků. Je nám ctí, že jim můžeme pomoci po odborné stránce,“ dodává.
Vláda posiluje hlídky na pašeráckých stezkách
Vedení WCS se podařilo domluvit s konžskou vládou na posílení hlídek na trasách pašeráků a organizace vede svoje vlastní vyšetřování, při kterém rozkrývá aktivity obchodníků s nelegálně odchycenými papoušky. Bez těchto aktivit by vracení zabavených papoušků do volné přírody postrádalo smysl – s největší pravděpodobností by totiž opět skončili na lepu u některého z napajedel a poté v klecích pašeráků. Pomoci má i video, které nabádá potenciální kupce odchycených papoušků, aby si raději vybrali jedince odchované v zajetí. „Pašeráci vysávají papoušky žako z našich lesů,“ říká ředitel regionální pobočky WCS v Demokratické republice Kongo. „Chovatelé by měli znát původ ptáků, které kupují. Pokud si jím nejsou jisti, měli by od takového obchodu ustoupit.“
ČTĚTE TAKÉ: Statistika CITES k 30. červnu 2017: v Česku přibývá arů zelených, registrovaných papoušků žako je už 6 599
Zařazení papoušků žako do CITES I vedlo v zemích, které se připojily k této mezinárodní úmluvě, k zavedení povinné registrace všech ptáků chovaných v zajetí. V České republice je nutná nejen registrace, ale v případě, že chovatel chce žaky prodávat, potřebuje ještě získat výjimku ze zákazu obchodování s ohroženými druhy, tzv. „žlutý“ eurocites. Ten však získají pouze ti chovatelé, kteří dokáží doložit legální původ rodičů žaka, k němuž žádají vydání eurocitesu, případně potvrzení o legálním dovozu ptáka, který byl odchycen v přírodě ještě v době, kdy Evropská unie umožňovala dovozy takto odchycených papoušků (tedy do roku 2007). V Evropské unii platí tyto zpřísněné podmínky od února letošního roku.
Úvodní foto: WWF/Panda.org
1 Comments
A co teď když cites přispěl k většimu tlaku na divokou populaci misto toho aby ji ochránil ? A jak a kam ti divocí žaci z afriky mizí? Kdyby tam ty pytláky zaměstnali tak to vyjde lacinějš