Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Videostřípky z nového chovu arů škraboškových a kobaltových v singapurském Jurong Bird Parku

UVNITŘ VIDEO – Již zítra zpřístupní singapurský Jurong Bird Park rekonstruovanou expozici Parrot Paradise, v níž návštěvníkům nabídne na jednom místě všechny tři žijící druhy modrých arů: v přírodě vyhynulé ary škraboškové, ohrožené ary kobaltové a také ary hyacintové, největší papoušky světa. Stane se tak jedinou veřejně přístupnou zoologickou zahradou na světě, která bude chovat tyto tři druhy. V minulosti se mohl podobným „kouskem“ pochlubit Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, který všechny tři druhy modrých arů rovněž rozmnožoval, nyní však v jeho kolekci chybí arové škraboškoví, které si dal do svého loga.
Singapurský Jurong Bird Park získal dva páry arů kobaltových a jeden pár arů škraboškových. Pár arů kobaltových a jednoho aru škraboškového mu zapůjčilo německé Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP), stejný počet papoušků dodala i katarská záchranná stanice Al Wabra. Jurong Bird Park je má zapůjčeny na deset let. Ary hyacintové park choval již dříve, vlastní celkem patnáct papoušků tohoto druhu. Na příchod dvou v zajetí velmi vzácných arů se zoologická zahrada důkladně připravovala. Dva její zaměstnanci absolvovali letos v červenci stáž v německém ACTP, které rovněž chová všechny tři modré druhy arů (ale chov není veřejně přístupný). V srpnu park zahájil rekonstrukci pavilonu Parrot Paradise.

Velká proletová voliéra pro ary kobaltové

Krátká videa z dosud uzavřené expozice Parrot Paradise přinesl minulý týden singapurský deník The Straits Times. Na prvním je voliéra s ary kobaltovými, kterým Jurong Bird Park připravil umělou skalní stěnu, v níž v přirozeném prostředí v severovýchodní Brazílii tito papoušci hnízdí. Podobné umělé hnízdní stěny arům kobaltovým nabízí i Loro Parque a také pražská zoologická zahrada, která ji postavila v Rákosově pavilonu, jenž bude zpřístupněn veřejnosti v příštím roce. Naopak německé ACTP poskytuje arům kobaltovým klasické prkenné budky s delšími vchody.

Arové škraboškoví ve vnitřní voliéře

Ary škraboškové drží Jurong Bird Park zatím ve vnitřní voliéře. Papoušci, které mezi laickou veřejností proslavil animovaný film Rio, přitahují pozornost singapurských médií. Deník The Straits Times nabídl jen krátké video, na kterém jsou oba ptáci, jak sedí na bidle. List zmínil, že v zajetí žije okolo 150 arů škraboškových a že od roku 2021 se počítá s jejich opětovným návratem do přírody.

Novinářka mohla do voliéry k arům škraboškovým

Redaktorka jiného singapurského internetového deníku Zaobao.com měla dokonce možnost vstoupit přímo do voliéry s ary škraboškovými a za asistence ošetřovatelky je nakrmit přímo z ruky. Víc než šestiminutové video nabízí pohled na celou voliéru vzácných opeřenců a ukazuje, jak se o ně Singapurci úzkostlivě starají: reportérka přímo na videu odklízí z písečného podkladu trus papoušků.

Arové kobaltoví při krmení

Na dalším videu deníku The Straits Times jsou v detailu dva arové kobaltoví při krmení. Jeden pták má viditelně vykousané peří na temeni. V pozadí je vidět umělá skalní stěna pro hnízdění. Arové kobaltoví jsou jedni z mála arů, kteří mohou být chováni v kolonii. Ve volné přírodě takto také hnízdí – až několik desítek párů obsahuje skalní dutiny, v nichž ptáci rovněž nocují.

Prohlídka vybavení voliéry pro ary kobaltové

Poslední video deníku The Straits Times nabízí pohled na venkovní voliéru arů kobaltových předtím, než do ní byli vypuštěni papoušci. Ošetřovatel Jurong Bird Parku ukazuje hnízdní stěnu a bohatou vegetaci vysázenou přímo ve voliéře. Arové budou mít k dispozici kromě bidel a umělých stromů také silná lana.

Podívejte se na také na video BBC ze samotného dovozu vzácných papoušků do Singapuru.

Úvodní foto: Wildlife Reserves Singapore
Předchozí článek

Nekupujte papoušky žako z přírody, nabádá kampaň. Na jednoho přeživšího připadá 20 uhynulých

Dálší článek

Další otřesný případ pašování papoušků: eklekty a kakaduy nacpali do odpadových trubek

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější