Další otřesný případ pašování papoušků: eklekty a kakaduy nacpali do odpadových trubek

UVNITŘ VIDEO – Čtyři pašeráky papoušků, kteří se nerozpakovali nacpat desítky eklektů různobarvých a kakaduů bílých do umělohmotných odpadových trubek, zadržely minulý týden indonéské úřady. Stalo se tak dva roky poté, co svět obletěly otřesné fotografie kakaduů bílých nastrkaných do pet lahví. I tehdejší pašeráci byli zadrženi v Indonésii. Nyní pohraniční policie objevila kontraband v lodi, jež měla směřovat do Filipín. Pašovanou zásilku tvořilo 125 papoušků, z toho bylo 41 kakaduů bílých, kteří podle Červené knihy IUCN patří mezi ohrožené druhy, a 84 eklektů různobarvých, uvedl deník Evening Standard. Oba druhy pochází z Indonésie.
Pachatelům hrozí až pět let vězení a pokuta ve výši 100 milionů rupií (v přepočtu 5 600 britských liber nebo 170 tisíc korun). Přísné tresty jsou součástí strategie indonéské vlády, která se snaží zabránit nelegálnímu odchytu a obchodování s volně žijícími živočichy. Země patří mezi největší vývozce exotických ptáků odchycených v přírodě, z celosvětového hlediska je druhá po Brazílii. Černému obchodu s papoušky se věnují celé pašerácké gangy. Ptáci jsou určeni na chov v domácnostech, ale také pro chovatele exotického ptactva. Odchytoví ptáci bývají většinou levnější než papoušci odchovaní v zajetí, řada z nich ale vlivem stresu z odchytu a transportu v zajetí hyne.

Pašují se do Filipín a Singapuru

Populace kakaduů bílých v Indonésii povážlivě klesá právě kvůli nelegálnímu odchytu ptáků. Mezinárodní organizace BirdLife International odhaduje celosvětovou populaci těchto papoušků na 43 až 183 tisíc jedinců s jasně klesající tendencí. Přesto kakadu bílý není na rozdíl od svého příbuzného kakadua moluckého zařazen do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin a čile se s ním obchoduje. Odchycení ptáci většinou směřují do Filipín a Singapuru, odtud pak na další trhy v jihovýchodní Asii, zejména do Číny. Z Indonésie se takto kromě kakaduů a eklektů hojně pašují i loriové a lorikulové.

K TÉMATU: Černý trh s ptáky v Indonésii: Jenom v Jakartě se jich denně na ulici prodávají desítky tisíc

Okolo 40 procent těchto ptáků hyne ještě v průběhu transporTu z místa odchycení ke koncovému zákazníkovi kvůli krutému zacházení. Nejde jen o způsob přepravy, ale také podávání nevhodného krmiva, nedostatek vody a nulovou veterinární péči. Papoušky v Indonésii také ohrožuje masivní odlesňování a rozšiřování zemědělské půdy, s nímž souvisí i používání pesticidů. Tradičně silný je i místní trh s ptáky. Jenom v hlavním městě Jakartě existuje několik velkých ptačích trhů, na kterých prodejci nabízejí desítky tisíc exotů. Kontroly přicházejí málokdy a zabavených ptáků bývá minimum. Prodejci se většinou stačí navzájem včas varovat.

Úvodní foto: Wildlife Conservation Society
Předchozí článek

Videostřípky z nového chovu arů škraboškových a kobaltových v singapurském Jurong Bird Parku

Dálší článek

Budky pro kriticky ohrožené latamy vlaštovčí nebylo kam vyvěsit, lesníci jejich hnízdiště vykáceli

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější