Budky pro kriticky ohrožené latamy vlaštovčí nebylo kam vyvěsit, lesníci jejich hnízdiště vykáceli

UVNITŘ VIDEO – Šokující zážitek mají za sebou ochránci přírody na Tasmánii. Členové záchranného týmu latamů vlaštovčích chtěli vyvěsit v lokalitě Tyler’s Hill speciální hnízdní budky s dvířky na světelné senzory, které měly ochránit kriticky ohrožené papoušky před vakoveverkami. Při příchodu na hnízdiště latamů ale ochránci nevěřili svým očím: celý les byl čerstvě vykácen. Budky, na které přispěli dobrovolníci ve crowfundingové kampani, přitom ochránci chtěli vyvěsit na poslední chvíli: právě v těchto dnech začínají samice latamů snášet vejce. Je tedy velmi pravděpodobné, že s lesem těžební společnost zlikvidovala i řadu přirozených hnízd těchto papoušků, jichž ve volné přírodě přežívá posledních tisíc párů.
„Náš výzkumný tým monitoruje hnízdní stanoviště Tyler’s Hill už deset let. To, co z něj zbylo, nás zděsilo,“ řekl australskému zpravodajskému webu ABC Dejan Stojanovic z Australské národní univerzity. „Šli jsme tam s nadějí, že papouškům zlepšíme šanci na úspěšné hnízdění. Byl to pro nás opravdu frustrující zážitek.“ Lokalita byla už dříve zanesena mezi lesy, v nichž je povolena těžba dřeva. Loni ale byla označena za biotop, kde se vyskytují ohrožené druhy a jako takový byl vyňat z plánu kácení. Firma, která v místě těžila dřevo, tak porušila ustanovení lesní správy. „Jako vědec a ochránce přírody jsem velmi zklamán tím, že se nedodržují ani základní předpisy ochrany přírody,“ prohlásil Stojanovic.

Vhodné hnízdní stromy rostou 120 let

Jestliže v přírodě přežívá posledních tisíc párů latamů vlaštovčích, měla by tasmánská vláda zajistit přísnou ochranu jejich hnízdišť, míní vědec. „Ochrana latamů není ve skutečnosti tak složitá, stačí jen zajistit, aby se nekácely vzrostlé a dospělé stromy v oblastech, o nichž víme, že tam latamové hnízdí,“ shrnul Stojanovic. Latamové vlaštovčí jsou vedle neofém oranžovobřichých jedním ze dvou druhů papoušků na světě, které migrují mezi hnízdištěm a zimovištěm. Hnízdí v eukalyptových lesích na Tasmánii, ale na zimu se stěhují do jižní Austrálie. „Potřebují tento biotop a my jsme právě nechali zničit podstatnou část jejich habitatu v nejkritičtějším období roku,“ postěžoval si Stojanovic.

K TÉMATU: Ochránci svedou další bitvu o latama vlaštovčího: Tasmánie chce povolit těžbu dřeva v hnízdištích

Podle mluvčího organizace na ochranu divokých zvířat Vicy Bayley tasmánská vláda svým přihlížením kácení v oblasti Tyler’s Hill podkopává úsilí o zachování kriticky ohroženého druhu. „Latamové vlaštovčí si nemohou dovolit ztrátu dalších klíčových hnízdních lokalit. Vláda se o to musí okamžitě postarat,“ uvedla Bayley. Podle ornitologa Marka Holdswortha je jednání těžařů neomluvitelné. „Lidé by měli vědět, že hnízdní dutiny latamů vznikají ve stromech starších 120 let. Stát ale povoluje těžbu dřeva v jednotlivých lokalitách po 90 letech, takže pokácené stromy s hnízdními dutinami nebudou nikdy nahrazeny novými. Během našeho života i během dalších generací se to nestane,“ uvedl Holdsworth pro časopis Forbes.

Úvodní foto: Dejan Stojanovic, ANU
Předchozí článek

Další otřesný případ pašování papoušků: eklekty a kakaduy nacpali do odpadových trubek

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 24. až 26. listopadu 2017

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější