Ovlivní nějak povinná registrace CITES ceny papoušků žako? Chovatelé se neshodují

Bude mít přeřazení obou druhů papoušků žako do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, vliv na jejich cenu v České republice? Zapsání žaků do CITES I znamená zavedení jejich povinné registrace a také povinnost získat pro každý prodej tohoto papouška výjimku ze zákazu obchodní činnosti. Jinými slovy, jde o docela dost papírování, na které nebyli chovatelé žaků dosud zvyklí. A také to znamená určité náklady navíc, které by se mohly, ale nemusely promítnout do ceny žaků.
Záleží na prodejci, jak promítne do ceny papírování

„Cena žaků se opravdu může hnout,“ říká Ladislav Žoha, předseda Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP) a Klubu přátel exotického ptactva (KPEP). „Ale zase to berme tak, že Česká republika je poměrně vyspělá chovatelská země s velkou základnou chovatelů žaků. Produkují se zde desítky mláďat ročně. Nabídku určuje poptávka, ale nabídka také určuje ceny. Myslím si, že se cena žaků rozhodně nezvedne natolik, že by to bylo markantní. Jestliže se dnes jejich cena pohybuje od 9 do 12 tisíc korun, není pravděpodobné, že by třeba stoupla na 20 tisíc,“ věří Žoha. Řada chovatelů podle něj přijme nové podmínky a bude odchovávat žaky dál jako předtím.

K TÉMATU: Registrace žaků v CITES I z jiného úhlu pohledu. Mazlíkáři se nemají čeho bát

Naopak vydavatel časopisu Nová Exota Jan Sojka míní, že zavedení povinných registrací žaků a výjimek ze zákazu obchodní činnosti povede k dočasnému poklesu zájmu o žaky a tudíž i jejich ceny: „Myslím si, že krátkodobě ceny žaků klesnou, ale v dlouhodobém horizontu se situace vrátí zpět na dnešní cenu.“ Ta se pohybuje u ručně odchovaných mláďat určených na domácí mazlíčky v průměru okolo 13 tisíc korun, u mláďat určených do chovu může být nižší. Naopak cena chovných ptáků je mnohem vyšší. Výrazně levnější bývali ptáci z odchytu, jejichž dovoz je ale do Evropské unie od roku 2004 zakázán. Přesto se ilegálně stále dostávali do Evropy a to byl také jeden z důvodů zařazení žaků do CITES I.

Některé zájemce o žaky odradí nutnost jednat s úřady

Žádné výrazné změny cen žaků od zavedení povinných registrací CITES nečeká Magdalena Žohová, předsedkyně společnosti Laguna, která se stará o hendikepované a nechtěné papoušky. „Nemyslím si, že by registrace nějak výrazně pohnula cenou. Chovatelům-prodejcům se zvýší náklady při „výchově“ žaků, protože budou muset připlatit i registraci a výjimky, což by cenu maličko zvedlo, ale na druhé straně mnohé nové zájemce odradí skutečnost, že by museli svého papouška přihlašovat a jakkoliv řešit úřady, a raději zvolí jiný „necitesový“ druh,“ míní šéfka Laguny. Na druhou stranu, povinná registrace žaků v České republice už dříve existovala a na zájmu o tyto papoušky to nic nezměnilo.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo chce prodávat žaky, musí prokázat původ jejich rodičů

Magdalena Žohová míní, že zařazení žaků do CITES I nebude mít z hlediska České republiky žádný pozitivní dopad na ochranu tohoto druhu ve volné přírodě. „Nabídka českých žaků je pokryta z tuzemských odchovů, takže nějaká blokace ilegálních dovozů se stejně týká jiných oblastí a dle mého názoru tato vyšší byrokratická ochrana žaků v naší republice bohužel nebude mít žádný pozitivní vliv na ochranu divokých žaků v jejich domovině,“ uvedla pro server Ararauna.cz.

Jaký názor mají známí čeští chovatelé na zařazení papoušků žako do CITES I? Čtěte anketu v brožuře Žako v CITES I, kterou vydal server Ararauna.cz!

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Konec zákazu ptačích burz a výstav v Česku: Státní veterinární správa ho odvolala

Dálší článek

Časopis Papoušci má nového šéfredaktora, povede ho Ladislav Žoha

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější