Konec zákazu ptačích burz a výstav v Česku: Státní veterinární správa ho odvolala

Po téměř dvou měsících končí plošný zákaz ptačích burz a výstav v České republice, který kvůli riziku nákazy ptačí chřipkou vydala Státní veterinární správa (SVS). Nařízení, jež platilo od 10. ledna, zakazovalo pořádání akcí, při nichž dochází k soustředění většího množství drůbeže nebo ptactva na jednom místě. „Zákaz se týkal výstav, trhů, přehlídek, burz a dalších podobných akcí. V komerčních chovech drůbeže pak stejné nařízení až na odůvodněné výjimky zakazovalo chov ve volných výbězích,“ uvedl mluvčí SVS Petr Pejchal. Zákaz však nadále platí v ochranných pásmech okolo ohnisek nákazy.
Postupně se ruší i mimořádná opatření v ohniscích

Odvolání plošného zákazu ptačích burz a výstav souvisí s výrazným úbytkem nových případů nákazy ptačí chřipky v chovech drůbeže. „V uplynulém týdnu byla vyhlášena dvě nová ohniska v komerčních chovech drůbeže patřících stejnému majiteli v Karlovarském kraji, od 28. února 2017 neeviduje SVS v České republice žádné nové ohnisko ptačí chřipky,“ vysvětlil Petr Pejchal. Od začátku letošního roku bylo v České republice vyhlášeno celkem 37 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. Další dvě ohniska se nacházela těsně za hranicemi v Polsku a na naše území zasahovala jejich ochranná pásma.

K TÉMATU: Proč se v Lázních Toušeň utráceli papoušci a za jakých okolností se to může opakovat jinde?

„Po provedené povinné desinfekci nákazou zasažených chovů a uplynutí legislativou daných lhůt byla již zrušena uzavřená pásma u osmi ohnisek a pro chovatele v těchto oblastech již neplatí mimořádná veterinární opatření. V ochranných pásmech a pásmech dozoru okolo všech zbývajících ohnisek naopak platnost nařízených povinností a omezení v souvislosti s nákazou platí, postupně však bude rušených pásem přibývat,“ slibuje mluvčí SVS. Veterinární správa evidovala také více než padesát případů uhynulých divokých ptáků s potvrzenou nákazou ptačí chřipkou, kteří se vyskytli s výjimkou jednoho kraje v celé republice.

Riziko nákazy nepolevuje, prevence je na místě

V celé Evropě bylo do tohoto týdne potvrzeno přes 970 ohnisek ptačí chřipky v chovech. Nemoc byla prokázána ve 26 státech. „Navzdory zlepšené nákazové situaci je riziko zavlečení nákazy do chovů stále vysoké. SVS proto opět připomíná chovatelům nutnost dodržovat zásady biologické bezpečnosti. Mezi hlavní preventivní zásady patří chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků – například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit jim v pohybu na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci,“ popisuje Petr Pejchal.

ČTĚTE TAKÉ: Ptačí chřipka v první české zoo: Liberec hlásí mrtvou labuť, musel utratit osm dalších ptáků

Dalším možným opatřením je podle mluvčího SVS zasíťování výběhů. Chovatelé by měli podezření na výskyt nákazy, jako např. zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě. Papoušci nejsou k ptačí chřipce tak vnímaví jako drůbež a vodní ptáci. I oni by ale neměli přijít do styku s divokým ptáky a především krmení a vodu by jim měli chovatelé podávat v krytém zázemí nebo alespoň pod přístřeškem. Během letošní zimy nebyl v České republice zaznamenán jediný případ nákazy papouška ptačí chřipkou. Ve středočeských Lázních Toušeň však veterináři z preventivních důvodů v ohnisku nákazy této nemoci utratili i pět agapornisů fišeri.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..