Havaj řeší problém s invazními alexandry malými. Tisíce ptáků drancují sady a pole

UVNITŘ VIDEO – Další stát bude muset řešit problém s přemnoženými papoušky alexandry malými. Po Seychelských ostrovech, které vyhlásily tomuto nepůvodnímu invaznímu druhu nemilosrdnou válku a tamní vláda nechala vybít jeho kompletní populaci, vzbuzují alexandři vášně mezi obyvateli Havajských ostrovů. Konkrétně na ostrově Kauai, kde byli první alexandři vypuštěni okolo roku 1968, nyní žije na pět tisíc těchto papoušků, proti kterým stále ostřeji protestují tamní zemědělci. Alexandři totiž způsobují značné škody v ovocných sadech s liči a longany, ale také na kukuřičných polích.

„To, co se zprvu jevilo být jako něco mimořádného a zábavného, kdy jsme mohli ve večerních hodinách sledovat hřadování těchto ptáků, se změnilo na obtíž, jakmile se začaly objevovat první stížnosti našich zemědělců, kteří nám začali říkat: Tihle roztomilí ptáci jsou ve skutečnosti dost destruktivní, ničí naši úrodu liči a longanu,“ popsal televizi KHON2 News jeden z místních zastupitelů Derek Kawakami. „Tyto stížnosti přicházejí stále častěji nejen od zemědělců, ale také zahrádkářů a lidí, co žijí v oblastech obývaných alexandry. Ti se bohužel živí na jejich plodinách.“

Co nesežerou, to nakoušou nebo znečistí

Podle Kathryn Fiedler z Havajské univerzity papoušci dokáží způsobit opravdu „ohromující“ škody. „Viděli jsme případy, kdy dokázali během jednoho dne očesat celý strom plný mandarinek,“ popsala. „Problém je v tom, že jde o divoké ptáky, kteří přenášejí různé nemoci a tak se musí zlikvidovat i ovoce, které kontaminovali svým trusem.“ Že nejde o malé škody, dokazuje farmář Jerry Ornellas, který za loňský rok přišel kvůli alexandrům malým o 30 procent úrody. Škody vyčíslil na šest tisíc dolarů, což je v přepočtu přes 150 tisíc korun. „Je to také o hygieně. Jestliže tito ptáci přistanou na našich stromech a jejich trus kontaminuje naše ovoce, a uvidí to kontrola z úřadu bezpečnosti potravin, byl by to malér,“ říká farmář.

K TÉMATU: Seychelské ostrovy slibují letos zlikvidovat všechny invazní alexandry malé. Už jich zabily 547

Státní úřady, na které se rozzlobení farmáři obrací, zemědělcům radí, aby své plodiny chránili sítěmi. Takové řešení je ale drahé a ne příliš účinné u stromů, které plodí liči. A ukazuje se, že na kukuřičných polích tato metoda propadla na plné čáře (viz video). Podle Billa Luceye z Kauaiské komise pro invazní druhy je případ alexandrů výjimečný v tom, že jako invazní druh začali dělat problémy až v posledních letech. Přitom na Havaji žijí už přes 50 let. „Po mnoho let, kdy jich zde žilo od padesáti do několika set, se to nijak dramaticky neprojevovalo, ale v průběhu času dosáhla jejich populace několika tisíc jedinců a ti se dál množí,“ konstatuje Lucey. „V tuto chvíli dochází k velmi silné invazi a populační křivka alexandrů strmě roste.“

Do pěti let by jich na Havaji mohli být 10 tisíc

Kauaijský zastupitel Derek Kawakami slibuje, že úřady proti alexandrům brzy zasáhnou. „Mohu mluvit jen za sebe a některé mé kolegy, kteří pochopili, že jde opravdu o problém a společně hledáme řešení ve spolupráci místní samosprávy, státu a federální vlády,“ uvedl Kawakami. „Povede se o tom intenzivní diskuse. Nechceme, aby tento problém přerostl v situaci, jaká nastala s přemnožením žáby coqui (jde o druh žáby, který vydává velmi silný zvuk a na Havaji se svého času velmi přemnožila, pozn. red.). Chceme se jím zabývat dříve, než se rozroste do katastrofických rozměrů,“ dodal. Úřady se totiž obávají, že alexandři při hledání potravy zamíří i do horských oblastí a začnou konkurovat původním druhům ptáků.

ČTĚTE TAKÉ: V holandském Leidenu sčítají zdivočelé alexandry malé. Na krk jim pověsili „známky“

„Nyní alexandři žijí v nížinných oblastech Kauai,“ říká Thomas Kaiakapu, vedoucí místní pobočky Agentury na ochranu volně žijících živočichů a lesnictví. „Jakmile se ale začnou rozšiřovat do horských oblastí, budeme mít starosti, protože tam žijí naše původní druhy ptáků a rostlin. Pokud bychom tuto situaci neřešili včas, nekontrolovaná populace alexandrů by se mohla v následujících pěti letech rozrůst až na více než 10 tisíc jedinců,“ dodal Kaikapu. A to už b podle něj byl moment, kdy by bylo na účinný boj s alexandry pozdě. Na Seychelských ostrovech se je podařilo vymýtit jen díky tomu, že šlo zhruba o pět set ptáků. Ve Velké Británii, kde rovněž uvažovali o jejich likvidaci, však žije na 30 tisíc alexandrů malých a úřady od jejich likvidace upustily, protože by se mohla minout účinkem.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Challiyil Eswaramangalath Vipin

Předchozí článek

Jednonohý papoušek dostane protézu vyrobenou na míru pomocí 3D tiskárny

Dálší článek

Konec zákazu ptačích burz a výstav v Česku: Státní veterinární správa ho odvolala

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější