Trinidad chce zachránit poslední divokou populaci arů araraun v Karibiku

UVNITŘ VIDEO – O arech araraunách se většinou nepíše v souvislosti s ochranou ohrožených druhů papoušků. Ve většině jejich domoviny jde o častý druh, kterému nic nehrozí. Ne tak v ostrovních státech Trinidad a Togo. Jde o poslední místo v Karibiku, kde se nejznámější z velkých druhů arů ještě přirozeně vyskytuje ve volné přírodě. Jenže by to tak nemuselo zůstat. Ararauny jsou i zde oblíbenými domácími mazlíčky a tudíž lákají překupníky se zvířaty. Nelegálnímu vybírání hnízd populárních papoušků chce učinit přítrž organizace Conservation Leadership in the Caribbean (CLiC). Vypsala kvůli tomu fundraisingovou sbírku na podporu svého projektu ochrany volně žijících araraun.
Podle zástupců CLiC papoušky ohrožuje ztráta přirozených stanovišť, špatné vymáhání dodržování zákonů o ochraně přírody a především obchodování s ptáky odchycenými v přírodě. Cílem kampaně je zcela zastavit nelegální obchod s těmito papoušky a zapojit do této aktivity silnou komunitu místních lidí. Silnou stránkou projektu má být vzdělávací kampaň. CLiC chce navázat na práci doktorky Bernadetty Plair, která se v letech 1993 až 2000 zasloužila o návrat arů araraun do trinidadské přírody, odkud vymizeli v šedesátých letech minulého století. Jak říkají ochránci z organizace CLiC, trinidadské úřady každoročně vydávají stovky povolení pro chov arů araraun v zajetí, což dokazuje, že papoušek je stále v centru pozornosti překupníků se zvířaty.

Odchycení papoušci se obtížně vrací do přírody

Povolení pro chov musí získat každý obyvatel Trinindadu a Toga, který chce držet aru araraunu v zajetí. „Pokud už se jednou dostane do zajetí, většinou je velmi obtížné do vrátit zpět do přírody,“ upozorňují ochránci z CLiC, kteří se snaží starat o zabavené papoušky a pokouší je vypouštět zpět do divočiny, na webu Looptt.com. Často to ale není možné. „Budeme se snažit lidem vštípit informaci, že i doma chovaní arové zůstávají ary a že nelegálně odchycení papoušci z přírody nejsou vhodní na chov jako domácí mazlíčci. Bohužel, tito ptáci často nejsou schopni přežít v přírodě, pokud je tam po nějaké době vrátíme,“ upozorňuje organizace CLiC.

K TÉMATU: Karibské země uspořádaly první mezinárodní seminář o škodách papoušků v zemědělství

Ochránci proto objíždí zemi se speciálním workshopem, který má vzdělávat a instruovat majitele araraun o humánní péči a etickém zacházení s těmito papoušky. Účastníci semináře se dozví o povoleních a registraci, jíž chov araraun v této karibské zemi podléhá. Organizátoři jim také představí, jak se papoušci kroužkují nebo čipují a sdělí jim výhody takového značení. V neposlední řadě jim také vysvětlí, proč je dobré podporovat volně žijící populace araraun. Workshopy jsou určeny také zástupcům lesních správ a dalších státních a místních institucí. Samostatnou akci CLiC plánuje pro představitele policie a soudů, s nimiž chce úzce spolupracovat při odhalování skupin pašeráků papoušků.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Luc Viatour
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..