Zabavení papoušci se vrátili z pražského letiště zpět na Bali. A zřejmě opět poletí do Prahy

AKTUALIZOVÁNO – Rychlý spád nabral případ padesáti papoušků z Bali zadržovaných v karanténě na pražském Letišti Václava Havla. Státní veterinární správa zajistila jejich letecký převoz zpět na Bali, odkud by mohli být znovu – za splnění všech formálních požadavků – přepraveni do Prahy. Pokud by ptačí zásilka neabsolvovala ještě jedno letecké kolečko přes Bali, skončila by v záchranných centrech CITES v českých zoologických zahradách a jejich krmení by museli financovat dovozci, aniž by papoušky získali do vlastní péře. Veterinární správa dala dovozcům vzácných ptáků na výběr: buď papoušky dovezou do Prahy znovu a správně, nebo se s nimi mohou rozloučit. Nakonec sama rozhodla o první variantě.
Karanténu nepřežili tři papoušci

„Máme slíbeno gratis ubytování v karanténě na letišti v Praze, ptáci by pouze přilétli na Bali, vyřídily by se formality a dovezli bychom je znovu zpět do Prahy, ale už dopravním, nikoli nákladním letadlem,“ řekl už v sobotu večer serveru Ararauna.cz Marcel Kohout, jeden z dovozců papoušků. Podle jeho slov se jednání se Státní veterinární správou vyvíjelo slibně a pokud by se papoušci přes Bali vrátili zpět do Prahy správným letadlem, mohli by si je chovatelé z letiště bez problémů odvézt domů. Téměř padesátka exotů odcestovala podle televize Prima dnes, ale kdy se dostanou zpět do Prahy, není jisté. „Musíme počkat, až některé aerolinie začnou dopravními letadly z Bali převážet papoušky. Nyní to žádné neumožňují,“ vysvětluje Marcel Kohout.

K TÉMATU: Státní veterinární správa zadržuje českým chovatelům papoušky dovezené z Bali. Letěli špatným letadlem

Převoz zpět na Bali je pro papoušky paradoxně lepším řešením než setrvání v karanténě na pražském letišti. Tamní zařízení totiž není dimenzováno pro tolik ptáků a nepočítalo s několikadenní karanténou desítek loriů, kteří jsou pověstní svým řídkým trusem, kvůli němuž je potřeba jejich chovné zařízení denně uklízet. Desítky papoušků v karanténě trávily čas ve společných klecích, což je nesmírně stresovalo. V přepravkách v letadle jsou rozděleni po jednom. O ptáky se na letišti staral jeden z jejich dovozců, specialista na lorie Pavel Abrahám. Bez jeho pomoci by papoušci nedostali správné krmivo a patrně by uhynuli. I tak tři z nich pobyt v karanténě nepřežili. Šlo o vzácného loriho modrobřichého, loriho modrouchého a loriho čárkovaného.

Zadržení kakaduové na pražském letišti (Foto: FTV Prima)

Chovatelé nedodrželi pravidla importu

Za lapálii na pražském letišti si však chovatelé mohli sami. Z Bali je možné do Evropské unie dovážet pouze domácí mazlíčky, a to maximálně pět ptáků na jednu osobu formou osobního zavazadla v dopravním letadle. Každý kupující musí své papoušky osobně doprovázet. Skupina deseti českých chovatelů ale poslala padesát papoušků nákladním letadlem bez doprovodu, což odporuje zákonu. Podle Marcela Kohouta to ale bylo způsobeno tím, že dopravním letadlem v době dovozu ptáků z Bali nebylo možné papoušky poslat. „Když jsme začali jednat o nákupu ptáků, aerolinie je takto umožňovaly doprovázet, v době jejich transportu ale už ne. Nezbývalo nám nic jiné, než použít nákladní Cargo,“ vysvětlil. Zároveň byla zásilka vedena jako osobní, ale v nákladním letadle se přepravují pouze obchodní zásilky. Zatímco u osobní zásilky se při dovozu ptáků platí pouze daň z přidané hodnoty, u obchodní se ještě připočítává clo. To však v průvodních dokumentech nebylo uvedeno.

ČTĚTE TAKÉ: Odchytové žaky bez vývozního a dovozního povolení zabavíme, varuje inspekce

Nyní na Bali odletěli ptáci bez doprovodu a není zřejmé, kdo a zda bude zásilku doprovázet na případné cestě zpět do České republiky. Mezi padesátkou dovážených exotů bylo několik druhů loriů, kakaduové žlutočečelatí poddruhu triton, kakaduové bílí a trichové orlí. „Pokud by ptáci znovu neodletěli na Bali, podle Státní veterinární správy by byli převezeni do karantén v českých zoologických zahradách a poté by tam zůstali v chovech. My bychom museli doplatit DPH a clo, hradili bychom jejich krmivo, ale papoušci by byli ve vlastnictví Státní veterinární správy,“ vysvětlil Marcel Kohout, proč je varianta návratu ptáků na Bali lepší. Papoušci jsou zpět na ptačí farmě, odkud si je čeští chovatelé koupili a čekají na možnost odletu do Prahy dopravním letadlem.

Situaci nadále sledujeme a přineseme vám aktuální informace.

Úvodní foto: FTV Prima
2 komentářů

  1. Daniel napsal:

    Welfare vtakov zabezpeceny na n-tu … alebo ked papier je viac.

    • Oni si je budou posílat sem tam, jako balík slámy. Ale alibistický úředník bude spokojený. Welfare zvířat – blbost. Zdravý rozum – blbost. Ochrana přírody – blbost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..