Zlínská zoo otevřela novou expozici Nového Zélandu s nestory kea a unikátním kivi hnědým

Novou expozici s novozélandskými druhy ptáků otevřela zlínská zoologická zahrada. Zařízení je rozděleno na dvě samostatné voliéry, z nichž jednu obývají ptáci flétňáci a papoušci nestoři kea a druhou vzácný kivi hnědý společně s papoušky kakariki. Nelétavého kiviho chová zlínská zoo jako jediná v České republice. V Evropě se může pochlubit chovem kiviho jen osm zoo. Zlín má zatím jediného kiviho, mladého samečka z německé zoologické zahrady ve Frankfurthu nad Mohanem. Pokud prokáže, že se o něj dokáže dobře postarat, bude moci získat i samičku. Jak kivi, tak nestoři kea patří spíše k nočním ptákům, proto zoo zavedla i večerní návštěvy zahrady.
Expozice Nový Zéland vznikla v australské oblasti zoo v místě původních voliér pro papoušky kakadu nad restaurací Farma U Koaly. „Nová expozice umožnila přestěhovat nestory kea ze stávající zastaralé voliéry poblíž dětského koutku,“ vysvětlila zoo na svém webu. Nestoři dosud obývali kulovitou voliéru, která jim příliš nevyhovovala. Zlínská zoo chová dva tyto papoušky, kteří jsou unikátní v tom, že ve volné přírodě jako jediní z papoušků žijí vysoko v horách nad hranicí, kde se trvale drží sníh. Jsou také považovaní za nejinteligentnější druh papouška a ve své domovině byli pronásledováni kvůli napadání ovcí, jimž vytrhávali ze hřbetů tukové zásoby.

Vzácný nelétavý pták kivi hnědý se živí žížalami (Foto: Zoo Zlín)

Kiviho uvidíte jen při večerních prohlídkách

Keové jsou vděčnými obyvateli zoo, jde o nejhravější druh ptáka, který musí neustále vyvíjet nějakou činnost. Oproti jiným papouškům nepotřebují v zimě vytápěnou ubikaci, bez problémů snesou i dvacetistupňové mrazy. Hnízdí v norách a z českých zoo se je zatím podařilo rozmnožit pouze v Liberci, kde pár nejprve rozbíjel vejce a nekrmil mláďata, takže je ošetřovatelé museli dokrmovat uměle, později se ale keové naučili odchovávat mláďata až do odstavu. Nestory kea chová i plzeňská a brněnská zoologická zahrada a pořídit si je chce i Zoo Praha. Přibývají i v soukromých chovech. Od roku 2008 je pravidelně úspěšně odchovává jihočeský chovatel Lubomír Palkovič.

REPORTÁŽ: Na návštěvě papouščích expozic ve zlínské zoologické zahradě Lešná

Unikátní nelétavý pták kivi hnědý se živí žížalami, jichž spořádá až 200 gramů denně. Zlínská zoo proto uzavřela smlouvu s několika dodavateli, aby měla pravidelný přísun potravy pro mladého samce. Expozici pro kiviho zoo vybavila do nejmenších detailů. „A to včetně kamenů. Podařilo se nám získat ze specializovaného lomu ty, které svou barvou a vzhledem velmi připomínají novozélandské,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský pro web Zlin.cz. „Zkušenosti z chovu těchto ptáků v zajetí ukazují, že není ideální měnit jim denní režim, to znamená ze dne udělat noc. Proto chceme nabídnout prohlídku novozélandské expozice s možností vidět kiviho v rámci večerních prohlídek,“ dodal Horský.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..