UVNITŘ FOTO A VIDEO – Nejkompletnější kolekci papoušků rodu Ara v historii výstav exotického ptactva v České republice mohou zhlédnout návštěvníci letošní Exoty Olomouc. Mezinárodní výstava, která začala dnes na olomouckém Výstavišti Flora a potrvá až do neděle 9. října, nabízí takřka všechny legálně dostupné druhy s výjimkou ary rudobřichého. Ve velkých voliérách u vchodu do pavilonu A tak návštěvníci spatří ary hyacintové, ary zelené, ary vojenské, ary zelenokřídlé, ary arakangy, ary ararauny, ary kanindy a ary červenouché. Další část kolekce tvoří arové malí, arové marakány, arové žlutokrcí, arové horští a arové červenoramenní.
„Ary hyacintové na Exotu zapůjčil soukromý chovatel Zdeněk Špalek. Jde o mláďata, která se mu podařilo odchovat. Jsme nesmírně rádi, že je můžeme vystavit, protože ary hyacintové chovatelé obvykle na výstavy nedávají,“ řekl serveru Ararauna.cz ředitel Exoty Olomouc Jan Sojka, který je zároveň vydavatelem časopisu Nová Exota. Většinu velkých druhů arů na Exotu dodal chovatel Pavel Střílka, ary červenouché Jan Barvík a ary ararauny šéfredaktor serveru Ararauna.cz Jan Potůček. Čtyři z pěti menších druhů arů pochází z chovu Zdeňka Vandělíka, nejmenší ary červenoramenné zapůjčil Ondřej Štafek.
Kakadu havraní, inka a brýlový
Velkým arům dělají v sousedních velkých voliérách společnost dva unikátní druhy kakadu: černě zbarvení kakadu havraní od slovenského chovatele Javro Vratka a růžoví kakadu inka od Jana Sojky. Bílým kakaduům patří na Exota ještě jedna samostatná sekce, v níž jsou k vidění kakadu molučtí, kakadu brýlový, kakadu šalamounští a dva páry kakadu růžových – jeden přírodního zbarvení a jeden mutace lutino. Amazoňany na letošní Exotě zastupuje devět druhů, včetně několika nově taxonomicky vyčleněných. V sousedících voliérách tak mohou návštěvníci porovnat rozdíly mezi amazoňanem žlutolícím, amazoňanem ekvádorským a amazoňanem Salvinovým, kteří ještě nedávno patřili pod jediný druh – amazoňan žlutolící.
K TÉMATU: Nově uznávané druhy amazoňanů: ekvádorský, čelenkový, orinocký a karibský
Na Exotě nechybí ani největší z amazoňanů – amazoňan pomoučený – a také jeden z nejmenších zástupců rodu, amazoňan běločelý. Z vzácněji chovaných druhů je na výstavě amazoňan modrolící a amazoňan fialovotemenný, z častějších pak amazoňan modročelý a amazoňan kubánský. Šesti druhy jsou na Exotě zastoupeni amazónci. Nechybí dva poddruhy amazónka bělobřichého, podle taxonomie Josepha del Hoya rozdělené na nové samostatné druhy: amazónka bělobřichého (se zeleně zbarveným peřím na nohou) a amazónka západního (se žlutě zbarveným peřím na nohou a žlutým ocasem). Vedle nich je umístěn amazónek černotemenný a poté už méně chované druhy: amazónek modrohlavý, amazónek šupinkový a amazónek červenohlavý, kterého vystavuje Radomír Veselý.
Unikátní kolekce tirik, kogny a nestor kea
Jihoamerických papoušků je letos na Exotě opravdu mnoho, samostatnou kolekci mají i aratingové, pyrury a tiriky. Aratingů je na olomouckém výstavišti Flora šest druhů. Vesměs jde o méně chované zástupce latinského rodu Aratinga. Největší chovatel těchto papoušků u nás, Zdeněk Vandělík, na Exotě vystavuje aratingy aztécké, aratingy škraboškové a aratingy červenohrdlé. Viktor Novotný dovezl aratingy zlatohlavé a aratingy zlatočelé a Jan Sojka vystavil aratingy kaktusové. K vidění jsou i nandejové černohlaví od Zdeňka Toufara. Kolekci pyrur tvoří osm druhů, z nichž polovinu – pyruru bělouchého, pyruru šedoprsého, pyruru Pfrimerova a pyruru peruánského – vystavili Vojtěch a Petr Blažkovi, další tři druhy (pyruru červenobřichého, pyruru pacifického a pyruru modročelého) Vlastimil Klíč a mutačního pyruru zelenolícího Vítězstlav Eliáš.
ČTĚTE TAKÉ: Znáte tři nové druhy amazónků? Brazilský, žlutoocasý a západní
Pět druhů tirik dovezl na Exotu Olomouc chovatel Antonín Nečas. V samostatné sekci voliér je tak možné spatřit tiriky zelené, tiriky kobaltové, tiriky bělokřídlé, tiriky zlatokřídlé a tiriky rudokřídlé. Stejný chovatel na Exotě vystavuje i vzácné kogny dlouhozobé. Kolekci jihoamerických papoušků uzavírají mutační mníšci šedí od Karla Šimona a papoušci patagonští s odchovem od Ondřeje Typnera. O dost chudší je sekce afrických papoušků. Kromě žaků velkých jde o alexandry čínské a tři zástupce rodu Poicephalus: nejznámější papoušky senegalské, dále papoušky hnědé a papoušky šedohlavé. Návštěvníci na ně narazí v pavilonu A naproti voliérám s amazoňany. Ve stejné skupině voliér jsou také dva nestoři kea, jež vystavil Pavel Střílka.
Nejvíc loriů ze všech českých výstav
Pořadatelé letošní Exoty Olomouc se mohou pyšnit rozsáhlou kolekcí třinácti druhů loriů. Známý chovatel těchto papoušků Jiří Šustr tentokrát zapůjčil na výstavu lorie zelenoocasé, lorie tříbarvé, lorie olivové, lorie mošusové, lorie mnohobarvé, lorie timorské, lorie límcové a vini modrotemenné. Marcel Kohout kolekci doplnil o lorie červenolící, lorie rudočelé, lorie kardinálské, lorie ozdobné a charmoziny papuánské. Z nektarožravých papoušků jsou na Exotě vystaveni i latamové vlaštovčí s odchovem. Jde o kriticky ohrožené ptáky, jichž je ve volné přírodě už jen okolo tisícovky párů. V zajetí jsou ale latamové poměrně častí, podobně jako eklekti různobarví, další druhová „stálice“ Exoty Olomouc.
MINULÁ EXOTA: Největší vzácnosti na Exotě Olomouc 2014? Zoborožci přilboví, arassari řasnatí a kakadu přilbový
Z australských papoušků rozhodně stojí za vidění tři druhy rodu Alisterus: mezi chovateli běžný papoušek královský, vzácnější papoušek karmínový a nejvzácnější papoušek amboinský guinejský. V australské sekci pavilonu A jsou dále oba druhy barnardů, pět druhů rosel včetně rosely černohlavé, papoušek žlutokřídlý, papoušek mnohobarvý, mutační papoušci Alexandřini i papoušci nádherní a přírodní papoušci kouřoví. Z mutačních ptáků lze vidět ještě neofémy modrohlavé a neofémy bourek, a také dva nejčastější druhy kakariků: kakariky rudočelého a kakariky žlutočelého.
Rarita: v přírodě vyhynulý bažant Edwardsův
Na pavilon A přímo navazuje pavilon B, který obsadila klubová expozice Forpus klubu – chovatelů papoušíčků, expozice Klubu chovatelů amadiny Gouldové (u příležitosti letošní Exoty Olomouc vydala redakce časopisu Nová Exota knihu Marka Buranského o chovu amadin Gouldových) a také veškeré bodované ptactvo. Konkrétně jde o výstavní kanáry, drobné exoty, andulky, agapornise, neofémy, korely, papoušky zpěvavé, papoušky senegalské a papoušky Alexandřiny. Bodovaná část výstavy letos zabrala téměř dvojnásobný prostor oproti předloňské Exotě, výstavních ptáků výrazně přibylo. Výsledky bodování jsou k dispozici v katalogu výstavy.
REPORTÁŽ: Výstava okrasného ptactva v Hrotovicích připomínala zmenšenou Exotu Olomouc
Exota Olomouc ale není pouze o papoušcích. Kromě pavilonů A a B výstava obsadila ještě další tři pavilony Výstaviště Flora: pavilon E, Palmový skleník a pavilon E. Nejblíž hlavní budově výstaviště je pavilon E, do kterého jsou soustředěni kurovití a vrubozobí ptáci. Okrasné kachny tu mají umělé jezírko a pavilon nabízí především rozsáhlou expozici bažantů. Nejvzácnějším vystavovaným druhem je bažant Edwardsův, který je ve volné přírodě vyhubený a v zajetí žije posledních 1 500 jedinců. Na Exotě je vystavuje Tomáš Kratochvíla a vystavovaní ptáci jsou prodejní. Kromě těchto ptáků jsou v pavilonu E ještě různé druhy křepelek, holubů a hrdliček.
Nechybí tukani obrovští a osm druhů arassariů
Palmový skleník letos láká především na unikátní kolekci jihoamerických drobných exotů, jimž vévodí pestrobarevné tangary dovezené přímo z Amazonie středočeským Zooparkem Zájezd. Jde o tangary modré a tyrkysové, a dále také o pitpity modré a škraboškové. Všichni tito ptáci jsou prodejní. Kromě nich Palmový skleník nabízí ucelenou sbírku drobných exotů od amad přes amadiny, astrildy a zebřičky po kubánky, šafránky, pásovníky, rýžovníky a kruhoočka. Samostatně jsou vystavováni snovači, špačci, sojkovci a timálie. V Palmovém skleníku je k vidění i jeden papoušek – velkou voliéru, kterou předloni obýval zoborožec, letos obsadil papoušek královský.
MINULÁ EXOTA: Organizátoři Exoty Olomouc 2014 jsou zklamáni nezájmem vystavovatelů v sekci bodovaných ptáků
Zoborožci sice na letošní Exotě Olomouc chybí, zato je v pavilonu E nahradili tukani a jejich menší příbuzní arassariové. Slovenský chovatel Javro Vratko do Olomouce dovezl pár tukanů obrovských a osm druhů arassariů: rudokostřecového, řasnatého, amazonského, zeleného, černohrdlého, bledozobého, pestrého a obojkového. Expozici doplňuje sedm druhů turak, dva druhy bulbulů, toko Deckenův, sojkovec chocholatý a spárák šedý. Exota Olomouc má otevřeno až do této neděle 9. října denně od 8:00 do 18:00 hod., poslední výstavní den pak do 17:00 hod. Pokud se do Olomouce vydáte, rozhodně počítejte s tím, že na výstavě strávíte několik hodin. Stojí to za to!
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
2 Comments
Zdravím myslím ,že místo lori zelenoocasý má být lori černohlavý-domičela ,jinak krásné fotky
Po páteční návštěvě, musím pořadatelům poděkovat za pěkný zážitek z výstavy.jako chovatel oceńuji ochotu kolegů chovatelů zapůjčit na výstavu svoje miláčky. Ješte jednou děkuji. Mirek Macháček