Papoušek hnědý (Poicephalus rueppellii)

Dříve byl označován také jako papoušek Rüppellův. Jde o méně často chovaný druh afrického rodu Poicephalus, který je ale zastoupen hned u několika českých chovatelů. Je velmi nenápadně zbarven. Celkově je šedý až šedočerný, hlava je světlejší, dolní část těla tmavější, stejně jako konce hlavních letek. Kostřec a spodní krovky ocasní jsou lehce modravé, spodní křídelní krovky a okraje křídel jasně žluté. Stejné barvy je i peří na holeních. Zobák má šedočerný, oko červené, běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 22 cm a hmotnosti do 116 g.

Divoká populace tohoto papouška obývá výhradně západní Angolu, Namibii a malou oblast v západní Botswaně. Není příliš častý, ale nedá se říci, že by byl ve volné přírodě vzácný nebo ohrožen. Vyskytuje se výhradně v párech nebo menších skupinách, větší hejna se objevují pouze v místech s dostatkem potravy – semen, bobulí, hmyzu nebo jeho larev. Vzhledem k tomu, že se rád zdržuje v korunách vysokých stromů, je velmi těžké přijít na jeho přítomnost. Obvykle ji lze prokázat pouze ve chvíli, kdy jej něco vyplaší a zakřičí.

Chov v zajetí

Méně obvyklý druh mezi soukromými chovateli i v zoologických zahradách. Do České republiky byl poprvé dovezen až v roce 1976, nyní jej zce chová a odchovává několik chovatelů. Jeho vzácnost podtrhuje fakt, že není nikterak atraktivně zbarven a tudíž o něj lidé v minulosti nejevili takový zájem. Charakter má podobný jako jeho nejznámější příbuzný papoušek senegalský, jde o klidného ptáka, jehož chování je podobné jako u velkých papoušků. To ho předurčuje i pro chov coby domácího mazlíčka.

Na chovné zařízení je nenáročný, lze jej držet i ve větší kleci o délce minimálně jeden metr. Jde o destruktivní druh, proto by voliéra nebo klec rozhodně neměly mít kostru ze dřeva, a i hnízdní budka by měla být z pevnějšího materiálu. K dispozici by měl mít pravidelně dostatečný počet čerstvých větví na okus. Ačkoli jde o středně velkého papouška, krmen by měl být spíše směsí semen pro větší druhy – zejména žaky a amazoňany, jimž se podobá zavalitostí těla a krátkýj ocasem.

Dostupnost a cena

Sporadicky chovaný druh, který však lze v České republice sehnat od více soukromých chovatelů. Na ptačích burzách se ovšem téměř neobjevuje, větší šanci bude mít zájemce v inzerci na specializovaných chovatelských webech. Na rozdíl od příbuzného papouška senegalského nebo papouška konžského je o něco dražší. Cena mladého ptáka se v roce 2013 pohybovala od 13 do 15 tisíc korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Dvůr Králové nad Labem