Organizátoři Exoty Olomouc jsou zklamáni nezájmem vystavovatelů v sekci bodovaných ptáků

Exota Olomouc bodovaná částMalá účast chovatelů výstavních ptáků na Exotě Olomouc 2014 zaskočila pořadatele této mezinárodní výstavy. Ačkoli celkově se letošní Exotě dařilo a v nebodované části představila unikátní druhy papoušků i dalších ptáků, kteří dosud nebyli v České republice a v některých případech ani jinde v Evropě veřejně vystaveni, u soutěžních ptáků se nepodařilo zajistit dostatečně velké kolekce ani přesto, že organizátoři posunuli termín přihlášek na nejzazší možný termín. Na Exotě tak v bodované sekci nebyla ani tisícovka ptáků. „Letos jich bylo 712 a minule okolo 1 200, takže to je výrazný pokles,“ řekl serveru Ararauna.cz Radomír Veselý, který měl sekci na starosti.

Zklamání neskrývá ani ředitel výstavy Jan Sojka. Podle jeho slov je pro řadu chovatelů výstavních ptáků pohodlnější vystavovat na specializovaných klubových výstavách. „Jednotlivé kluby si sice dělají svoje vlastní výstavy, které mají určitě svoji kvalitu, ale nemají takovou návštěvnost. Vím to z osobní zkušenosti, protože jsem tyto výstavy poctivě objížděl. A myslím, že když to některé kluby, až na některé výjimky, nepochopí, budou vymírat. Prostě nebudou mít nové členy. Pokud klub není schopen zpropagovat svoji odbornost, zpropagovat chov daného druhu ptáka, prostě vymře,“ míní Sojka. Pořadatele Exoty Olomouc, která se letos konala 10. až 12. října na olomouckém výstavišti Flora, teď podle něj čeká vážná diskuse o tom, zda v bodované části výstavy příště pokračovat.

Příště bude líp?

„Viděl bych to tak, že pokud bude ubývat ptáků v bodované expozici, budou je nahrazovat ptáci v nebodované expozici. Je to smutné, protože Exota byla vždycky spojovaná s bodovanou částí, ale prostě takový je trend,“ konstatuje Jan Sojka. Podle předsedy Sboru posuzovatelů exotického ptactva Lubomíra Veselého je ale možné, že letošní nižší účast vystavovatelů na soutěžní sekci Exoty Olomouc je daná pravidelnou sinusoidou upadajícího a zvedajícího se zájmu o chov a soutěže výstavních ptáků. Obdobnou zkušeností si podle něj prošla národní výstava v rakouském Linci. Je tedy pravděpodobné, že bodovaná sekce z příštího ročníku Exoty Olomouc nezmizí, organizátoři ale budou bedlivě sledovat, zda se trend nezájmu vystavovatelů obrací k lepšímu.

K TÉMATU: Největší vzácnosti na Exotě Olomouc 2014? Zoborožci přilboví, arassari řasnatí a kakadu přilbový

Úbytek výstavních ptáků se na letošní Exotě projevil u všech vystavovaných druhů. „Výrazný úbytek byl třeba u kanárů, u zebřiček to zachránili dva chovatelé, kteří vystavili okolo šedesáti ptáků, takže kdyby vystavili standardní počet jako ostatní, byl by tam ten úbytek taky znát,“ popsal Radomír Veselý. Pořadatelé proto přímo na Exotě uspořádali anketu mezi chovateli, proč na této výstavě nesoutěží. „Z celkového počtu 13 tisíc návštěvníků – čímž nechci říct, že všichni byli chovatelé nebo dokonce chovatelé bodovaných ptáků – se nám sešlo pouze sedm anketních lístků, z toho dva byly od vystavovatelů. Takže pět chovatelů nám sdělilo svůj názor, proč nevystavují,“ uzavírá Radomír Veselý.

Úvodní foto: Radomír Veselý, Nová Exota

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..