Spolu s charmozinem nádherným, horským a žlutoprsým patří do čtveřice červených charmozinů. Na první pohled je především od charmozina horského jen stěží rozeznatelný. Na rozdíl od něj je ale větší a má větší rozsah modré barvy na korunce. Stejně jako například lori tmavý vytváří dvě morfy (nikoliv poddruhy) – melanistickou a červenou. Tmavé zbarvení je pravděpodobně adaptací k životu ve vyšších nadmořských výškách. Samec je červený, záda a křídla má tmavě zelené, čelo a temeno červené, záhlaví černé, u temene bledě modře proužkované. Týl červený, úzký černý pruh na zadní části krku, spodní záda a horní krovky ocasní modré, strany prsou a boků žluté (dvě samostatné skvrny), holenní peří a břišní pás černý, spodní krovky křídelní červené.
Ocas má zelený, na špici žlutý, zespodu oranžově žlutý. Zobák má oranžový až tmavě šarlatově červený, oko žluté a běhák oranžový. Existují melanističtí ptáci, u kterých je veškerá červená barva nahrazena černou. Dorůstá délky 42 cm a hmotnosti do 115 g. Tento druh má tři poddruhy: charmozin papuánský vogelkopský (Charmosyna papou papou), charmozin papuánský irianský (Charmosyna papou goliathina) a charmozin papuánský huonský (Charmosyna papou wahnesi). Čtvrtý poddruh, charmozin papuánský horský (Charmosyna papou stellae), je nyní považován za samostný druh charmozin Stellův (Charmosyna stellae). Ve volné přírodě není bezprostředně ohrožen vyhynutím. Jeho výskyt je vázán na Novou Guineu.
Chov v zajetí
V současné době nejčastěji chovaný druh charmozina v zajetí. Stejně jako další loriové vyžaduje kašovitou stravu, speciální směsi pro lorie, čerstvé ovoce, ale neměli by dostávat citrusy – způsobují totiž záněty volat. Charakterizuje je řídký trus, čemuž by mělo být uzpůsobeno chovné zařízení, jež vyžaduje častější úklid.
Jako první choval v České republice tyto ptáky Pavel Adamčík v roce 1993, o rok později je úspěšně odchoval. Dnes jsou již běžně zastoupeny ve více chovech a daří se je také pravidelně odchovávat. Díky velmi osobitému chování patří mezi jedny z nejpopulárnějších loriů chovaných v zajetí. Nechybí ani v některých zoologických zahradách, setkat se s nimi můžete například v Praze.
Dostupnost a cena
Poměrně běžně dostupný druh loriho, což však neznamená, že by byl mezi českými chovateli nějak významněji rozšířen. Cena mladého ptáka se v roce 2015 na českém trhu pohybovala od 15 do 20 tisíc korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO