Jeden z nejpestřeji zbarvených papoušků vůbec. Po celém těle celkově převládá červená, na zádech, křídlech a svrchních ocasních krovkách je tmavě zelený. Kostřec má temně modrý. Holé části na hlavě a skrvnu v zátylku má purpurově černé, prsa jsou žlutě proužkovaná. Spodní krovky křídelní jsou zelené a červené. Rýdovací pera zelená, u kořene červená, na konci žlutá, prostřední jsou ale celá červená se žlutými špičkami. Zobák je červený, oko žluté až oranžové, běhák oranžově žlutý. Celkově je štíhlejší postavy a má delší úzký ocas, který je charakteristický pro všechny charmozíny. Dorůstá délky 18 cm a hmotnosti do 34 g.
Ve volné přírodě charmozín nádherný obývá Novou Guineu, kde se vyskytuje i v horských oblastech do nadmořské výšky 2 000 metrů. Omezuje se spíš na deštné pralesy, otevřené krajině se vyhýbá. Na pobřeží se tedy vůbec nevyskytuje. Soustředí se hejn, často s dalšími druhy loriů, a společně hledají zdroje potravy: nektar, květy a pyl kvetoucích stromů. Kromě nominátního poddruhu charmozin nádherný horský (Charmosyna pulchella pulchella) existuje subspecie charmozin nádherný iriaský (Charmosyna pulchella rothschildi), která má prsa a břicho tmavě zelená. Nepatří mezi ohrožené druhy.
Chov v zajetí
Přestože se dnes jedná v Evropě o chovatelskou raritu, odchovává se zde už od roku 1976 (a podle Milana Vašíčka měl evropského prvoodchovu dosáhnout již v roce 1914 chovatel Brook ve Skotsku). Většinu ptáků nalezneme v Německu. Do tuzemska se dostal již před druhou světovou válkou, kdy si jej pořídila pražská zoologická zahrada. V roce 1933 jej vystavovala na pravidelné výstavě Klubu přátel exotického ptactva (KPEP). Nyní jej ale už nechová.
Ze soukromých chovatelů u nás jako první vlastnil pár subspecie rothschildi Tomáš Horyna a vystavil ho na tradiční výstavě KPEP v Botanické zahradě v Praze na Albertově v roce 1991 a také na Exotě Olomouc v roce 2007. Poté však přišel o samici a samce prodal zpět do Německa. Několik dovozů do Česka se uskutečnilo v roce 1999, později však z českých chovů vymizel. Až v roce 2011 získala poddruh rothschildi Milena Vaňková. Odchovy se v celé Evropě daří jen sporadicky.
Dostupnost a cena
Vzhledem k jeho malému rozšíření mezi evropskými chovateli jde o opravdovou raritu, která se neshání lehce. Zájemce by přesto teoreticky mohl uspět, ale musí počítat s velmi vysokou cenou.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.